avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate mihaistefan22

Activitate mihaistefan22

"Pentru a isi produce efectele juridice scontate, clauza de confidentialitate trebuie sa intruneasca o serie de conditii de valabilitate, respectiv sa fie expres prevazuta in contractul individual de munca si sa prevada expres care sunt informatiile confidentiale (cu exceptia secretului de serviciu care beneficiaza de o reglementare speciala)."

In cazul meu, clauza respectiva nu este prevazuta in contractul individual de munca. Este un act separat (fara vreun numar de registru) semnat ulterior angajarii si denumit contract de confidentialitate. Este posibil sa nu aiba valoare juridica?
Ei vor sa se agate de faptul ca lucrez si am contracte de colaborare cu clienti de-ai lor, pe care i-am cunoscut lucrand acolo. Dar acesti clienti isi ofera serviciile de colaborare si online, oricine ii poate contacta pt a colabora.
"Obiectul prezentului contract il reprezinta asigurarea confidentialitatii tuturor datelor si informatiilor provenind de la Nume Firma, si care fac referire la realizarea proiectelor avute in derulare, puse la dispozitia angajatului sau de care acesta ia la cunostinta...

Informatiile confidentiale sunt informatiile continute in inscrisuri, imprimari pe banda magn, descoperiri, idei, concepte..., planuri de marketing, financiare si de afeceri folosite in activitatea angajatorului, informatii referitoare la numele clientilor, precum si alte informatii tehnice, financiare sau afaceri..."

Ctr valabil timp de 3 ani de la incetarea contractului de munca.

Nu am semnat vreo clauza de neconcurenta. Au vreun caz, in sensul ca vor sa ma acuze ca lucrez cu clientii lor, pe care i-am cunoscut cand am lucrat in cadrul companiei lor?
Buna,

Am semnat cu contract standard de confidentialitate (model luat de pe internet) ulterior semnarii contractului de munca. In contractul de munca nu exista nici o clauza de confidentialitate sau vrun act aditional. Acum, dupa ce am parasit compania, am deschis o firma de acelasi profil, avand contracte cu clienti ai companiei la care am lucrat inainte. Acestia vor sa ma actioneze in instanta pentru ca lucrez cu clientii acestor. Conform celor citite, un contract de confidentialitate ar trebui sa fie valabil doar prealabil semnarii CIM. In rest, ar trebui semnata clauza de confidentialitate. Corect?