avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate corina teo

Activitate corina teo

Multumesc frumos. Este o idee minunata. Sper sa ma incadrez ca timp ca mai am 3 zile si tocmaidupa amiaza ajubg sa.depun
Pai aici problema. Ajpis sustine ca face. Si nu imi primesc contestatia pentru ca vor niste acte care nu exista. Ce argumente sa le dau azi cand ma duc peste ei sa imi justifice de ce nu primesc...sunt ultimele 3 zile in care pot face ceva
Este. Nu aici e probleme. Problema e ca ei spun ca am fost platita din cont civil si trebuia cont militar.
am o intrebare daca ma puteti ajuta deoarece am o situatie mai deosebita. in aprilie 2015 am nascut. in ianuarie 2017 am reinceput activitatea la jobul avut inainte de concediu maternitate pentru a beneficia de stimulent insertie. in iulie 2017 am schimbat jobul de la angajat la firma privata la angajat cu statut militar. Anterior schimbarii jobului, m-am prezentat la AJPIS pentru a ma informa daca trebuie sa mai completez ceva acte pentru a nu imi fi afectat stimulentul de insertie obtinut prin inceperea activitatii mai devreme implinirii copilului a 2 ani. Mi s-a spus clar ca nu mai am nimic de facut, ca stimulentul merge in continuare, mai ales ca am continuitate intre contracte, lucru care m-a facut sa stau linistita si am asteptat intrarea banilor in cont, lucru ce s-a intamplat fara nici o problema pana in ianuaria 2018. Ce este drept este ca in cadrul discutiei avute cu angajatul dvs nu s-a pus niciodata problema unde plec, daca e la stat sau tot la privat, nu s-a pus problema ca exista aceea posibilitate ca plecand in alt domeniu sa trebuiasca sa mai completez acte. Nici eu nu am specificat, deoarece nu am stiut ca trebuie, dar nici nu am fost intrebata, caci nu aveam nimic de ascuns si as fi raspuns clar. La data de 25.01.2018 primesc telefon de la AJPIS cum ca am primit de la data de 01.07.2017 pana in prezent bani necuveniti si ca nu ar fi trebuit sa ii primesc, astfel fiind datoare. ei sustin ca nu trebuia sa iau acest bani si ca sa depun contestatie imi trebuie act de la munca cum ca sunt angajat civil ceea ce nu pot obtine pentru ca nu este adevarat, nu sunt civil si ca atare nu imi primesc contestatia. ce pot face in aceasta situatie? pentru ca ei ma trimit la angajator, angajatorul nu are cum sa imi dea aceste acte si imi expira cele 30 zile de facut contestatie. multumesc