avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate ghe andreea

Activitate ghe andreea

Răspuns la discuția Mostenirea datoriilor tatalui
Multumesc frumos pt raspunsuri! O sa ii ignoram. Sunt neprofesionisti avand in vedere faptul ca nici macar o nu au trimis o hartie acasa ci doar au sunat. O sa vedem ce se intampla, daca revin cu presiuni o sa ii dam in judecata. Impactul emotional in special pt mama este f mare.
Tatal meu a decedat acum fix 7 ani. Impreuna cu mama si fratele meu am achiatat toate datoriile pe care acesta le avea la banci si terti imediat dupa deces. Acum dupa 7 ani, Kruk Romania ne-a solicitat copia dupa certificatul de deces intrebandu-ne totodata daca am deschis succesiunea fara a ni se da nici cel mai mic detaliu despre ce este vorba. Au spus ca dau detalii doar la mostenitori. Tin sa mentionez ca nu am decshis succesiunea dupa tatal meu deci nu sunt mostenitori legali. Intrebarea mea este, daca exista o datorie a tatalui meu, dupa cat timp se prescrie? Ne gandim si la posibilitatea ca tatal meu sa fii girat pe cineva fara stirea mamei. Nu stim cum sa procedam pentru a afla despre ce este vorba si nu stim daca este legal ca cei de la kruk sa o sune pe mama si sa o preseze sa faca succesiunea fara sa ii de nici un detaliu. Ce este de facut? Multumesc din suflet pentru raspunsuri!