avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters463891

Activitate ContSters463891

Buna ziua.

Am primit clarificari ca sunt cetatean roman prin nastere. Trebuie sa transcriu certificatul de nastere la primaria din Bucuresti. Pentru ca am 28 de ani, si evident nu sunt minor, ce documente trebuie sa depun pentru a-mi transcrie certificatul de nastere american? Mi sa spus de consulat ca imi voi cere pasaportul, permisul de conducere, clarificarea, si certificatul de nastere. Poata cineva sa verifice daca va trebui sau nu sa furnizez copii ale certificatelor de nastere / casatorie ale parintilor mei?

De asemenea, am vrut sa stiu, pe baza faptului ca trebuie sau nu sa le ofere certificatele pentru parintii mei, voi avea o problema cu transcrierea pentru ca numele tatlui meu pe certificatul meu de nastere arata 'Alexander' in loc de 'Alexandru'? El sa nascut 'Alexandru', dar a schimbat-o odata cu naturalizarea in SUA. A fost dupa nasterea mea, dar inregistrarea mea de nastere a fost intarziata si a fost pusa cu schimbarea numelui.

Daca este o problema potentiala, pot face o corectare a certificatului meu de nastere; cred ca va fi mai usor decat modificarea in Romania.

Voi ce credeti? (Iarta-ma - nu pot vorbi limba asa de bine)