avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate Vlad24

Activitate Vlad24

In urma unor violente in familie,am depus plangere la politie si o cerere de ordin de protectie. As dori sa stiu, in cazul in care dorim sa ne mutam in chirie pe perioada procesului pentru a nu mai sta in casa cu agresorul, mama poate fi acuzata de rapire daca este inclus in mutare si un minor de 15 ani?
Mutarea efectiva din apartament, tinand cont ca este inclus si un minor ar putea provoca probleme din punct de vedere juridic? Legat de politie si ordinul de protectie, cum decurg demersurile, agresorul este arestat si tinut in arest preventiv, se scoate ordin de restrictie in urma evacuarii sau mai exact cum se poate asigura familia ca agresorul nu va intra peste ei in casa efectiv?
Buna ziua! As dori sa stiu ce fel de masuri se pot lua in privinta unui sot dependent de alcool ce si-a lovit sotia si a strans de gat propriul copil de 15 ani. Mentionez faptul ca agresorul a fost lovit deasemenea de sotie,aceasta actionand in autoaparare.Minorul are filmari cu agresorul amenintand sotia si fiind in stare de ebrietate. Martora la scene a fost si fiica de 20 de ani aceasta fiind amenintata ca va fi data afara din casa daca incearca sa le ia apararea. Agresorul a amenintat si cu cutitul familia si faptul ca ii va omora. Aceste scene tin deja de cativa ani si in sfarsit familia ar dori sa faca ceva in privinta aceasta. Care sunt demersurile legale si costurile? Cum ar trebui actionat?