avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate vic010923

Activitate vic010923

Aveti un caz din experienta, in care, dupa cum se poate intampla, sa aibe datorii si acestea sa cada exclusiv in sarcina mostenitorului, in loc sa se deduca din masa succesorala, poate pasivele sunt mai mari decat activele.
Conform spuselor colegilor, mai sus, nu ar trebui sa fie nici o problema, asta am inteles, dar ma intereseaza daca aveti la cunostiinta un astfel de caz.
Am inteles punctul d-voastra de vedere, nu vreau sa ma cert, mai am o ultima intrebare si anume, dau declaratia si obtin certificatul de calitate de mostenitor, dar dupa, in final, nu mai revin pentru certificatul de mostenitor, ce se intampla atunci ?
Nu m-am lamurit, mai jos am alte explicatii:

Procedura succesorală notarială se deschide la notarul
public care Işi are sediul în circumscripţia judecătorească .
în care defunctul şi-a avut ultimul domiciliu1.
În cadrul acestei proceduri, notarul va solicita documentaţia necesară
în scopul stabilirii numărului şi calităţii moştenitorilor2, precum şi a
drepturilor şi obligaţiilor pe care aceştia le dobândesc de la defunct.
La cererea de deschidere a succesiunii se anexează certificatul de deces,
actele de stare civilă care atestă legătura de rudenie a defunctului cu
prezumtivii moştenitorii, precum şi actele de proprietate ale bunurilor
care au aparţinut defunctului3. Prin urmare, cei care solicită deschiderea
moştenitorii sunt ţinuţi să probeze atât calitatea lor, cât şi a bunurilor
pe care defunctul le-a deţinut, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege;
astfel, în cazul actelor de stare civilă, Legea nr. 119/1996 cu privire
la actele de stare civih'idispune că notarul public poate solicita extrase
de uz oficial de pe actele stare civilă în cazuri justificate [art.69 alin.(3)];
o altă situaţie prevăzută de norma legală este cea în care notarul public
solicită unei instituţii bancare informaţii cu privire la situaţia contului
bancar al defunctului, interesul fiind acela al soluţionării cauzei
succesorale [art. 113 alin.(2) lit.g) din Ordonanţa de urgenţă nr. 99/2006
privind Instltupile de credit adecvarea capItalului].
Din această perspectivă, legea dispune că dacă succesibilii nu au făcut dovada
existenţei unor bunuri în patrimoniul defunctului ori determinarea acestora necesită operaţiuni
de durată, aceştia pot solicita să li se stabilească de către notar numai calitatea,
prin emiterea unui certificat de calitate de moştenitor (art.84 din Legea nr.36/1995
a notarilor publici şi a activităţii notariale, republicată4).
Ulterior, cu acordul tuturor moştenitorilor, notarul public putea relua procedura
succesorală, în vederea completării incheierii finale cu anumite bunuri,
eliberând un certificat de moştenitor.
Precizăm că certificatul de moştenitor face dovada calităţii de moştenitor,
legal sau testamentar, precum şi dovada dreptului de proprietate al moştenitorilor
acceptanţi asupra bunurilor din masa succesorală, în cota care se cuvine fiecăruia
(art. 1133 alin.1 din Codul civil). Acesta se eliberează pe baza cererii succesibililor
fără să existe obligaţia întocmirii în prealabil a unui inventar.

E chiar interesant acest aspect, de a accepta ceva ce nu exista, sau nu s-a materializat inca, am uitat sa mentionez, nu stiu daca conteaza, ca a decedat in timpul procesului de partaj cu fosta sotie de care a divortat acum 7 ani
Puteti face referire la legea actuala si procedura de aplicare, din care sa reiasa ce cere notarul si ce spuneti d-voastra, adica ca intai trebuie sa accept mostenirea si apoi se elibereaza certificatul de calitate de mostenitor, eu inteleg ca este exact invers si anume daca succesibilii au facut dovada doar a calitatii si nu a existentei unor bunuri in patrimoniul defunctului sau determinarea necesita operatii de duratam putem solicita doar stabilirea calitatii, prin emiterea documentului mentionat, fara cerinta de a declara ca accepta mostenirea.
Altfel, nu pot da o declaratie impreuna cu actele mentionate care sa o pot folosi la spital, banca, etc ?
Ca sa accept mostenirea trebuie ca aceasta sa fie clara, momentan nu se poate identifica in mod cert ce are si ce nu,
de aceea am nevoie de acest document numit certificat de calitate de mostenitor, care sa-mi ateste conform documentelor ca sunt posibil succesibil si nu invers.
De ex refuz mostenirea, cum mai pot obtine informatii de la institutii ale statului daca se cere prezentare certificatului de calitate de mostenitor, cartea de identitate si certificatul meu de nastere, certificatul de deces al defunctului nu sunt recunoscute.
Se conditioneaza eliberarea certificatului de calitate de mostenitor de semnarea declaratiei in care apare
"declar că accept în mod expres, în conformitate cu prevederile art.1100 din Codul Civil, succesiunea defunctului ", poate nu inteleg, dar am nevoie de certificat de calitate pentru a putea obtine de la spital. banca, fisc, etc documentele de care am novoie sa lamuresc situatia defunctului, urmand apoi sa decid daca accept sau nu mostenirea.
da, corect, certificat de calitate de mostenitor
Nu pot obtine certificatul calificat de mostenitor, cum trebuie sa procedez ?
Cred ca era mai eficient sa răspundeți pe scurt la intrebare, care de altfel e foarte simpla.
Deci, inteleg ca se poate, si presupunând că ar fi toti de acord, se mai poate face ceva daca se respinge de AG si de aceasta data ?
Eu nu am modificat titlul, am pus un titlu si o intrebare, nu inteleg de ce a trebuit să fie modificat titlul astfel încât să se schimbe sensul problemei ?
De multe ori decizia luată în adunare este diferita de opinia celor din condominiu, scara in cazul de fata, mai ales că în adunări nu se prezintă proprietarii din diverse motive.
De aceea am întrebat dacă se mai poate aborda alta cale, cea de a merge la fiecare apartament individual si a cere parerea si semnătura.