avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu pot obtine certificatul calificat de mostenitor, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu pot obtine certificatul calificat de mostenitor, cum trebuie ...

Nu pot obtine certificatul calificat de mostenitor, cum trebuie sa procedez ?
Vreți sa spuneți certificatul de calitate de moștenitor?
da, corect, certificat de calitate de mostenitor
Ce inseamna ca nu il puteti obtine? Mergeti la notar si solicitati dezbaterea succesiunii si eliberarea cerrtificatului. Ce nu a functionat?
Se conditioneaza eliberarea certificatului de calitate de mostenitor de semnarea declaratiei in care apare
"declar că accept în mod expres, în conformitate cu prevederile art.1100 din Codul Civil, succesiunea defunctului ", poate nu inteleg, dar am nevoie de certificat de calitate pentru a putea obtine de la spital. banca, fisc, etc documentele de care am novoie sa lamuresc situatia defunctului, urmand apoi sa decid daca accept sau nu mostenirea.
pai, asta e si ideea, daca vreti calitate de mostenitor, inseamna ca acceptati mostenirea.
ce sunteti dvs si vreti sa ramnaneti deocamdata e <succesibil<.

Alte discuții în legătură

Dezbaterea mostenirii teo1980 teo1980 Buna ziua, Va rog mult sa ma sfatuiti in solutionarea unei probleme privind dezbaterea mostenirii. In august 2007 a decedat tatal meu. Mama este in ... (vezi toată discuția)
Succesiune zilzi zilzi Mama a murit pe 6.07.2010 si am ramas pentru dezbaterea succesiunii tatal meu si cu mine.Noi avem o relatie foarte stransa si o buna intelegere. Nu se pune ... (vezi toată discuția)
Acceptarea tacita a mostenirii constata de notar???? oana_marria oana_marria Am si eu o intrebare: astazi la un dosar ce are ca obiect partaj succesoral, reclamanta a depus o declaratie data in fata notarului prin care specifica faptul ... (vezi toată discuția)