Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mostenirii

Buna ziua,

Va rog mult sa ma sfatuiti in solutionarea unei probleme privind dezbaterea mostenirii.
In august 2007 a decedat tatal meu. Mama este in viata, suntem 2 copii (sora si frate). Au aparut neintelegeri intre frati, motivul fiind banii, drept pentru care fratele meu nu vrea sa vina la mostenire pana nu primeste banii.
Intrebari::
- cum putem dezbate mostenirea dupa defunct?
- se poate dezbate mostenirea in lipsa unuia dintre mostenitori (daca noi dorim dezbaterea si el nu)?

Multumesc mult!

sigur ca se poate! nu depindeti niciodata exclusiv de bunavointa cuiva in a face sau nu ceva. prezenta sa poate conduce doar la solutionarea mai rapida si mai comoda a situatiei. daca totusi doreste sa primeasca o suma de bani este posibil sa nu vrea sa faceti partajul succesoral de comun acord caci asta presupune sa fiti de acord cu pretentiile reciproce ale tuturor partilor.

discutati cu fratele si explicatii ca nu poate pretinde mai mult decat ii permite legea, iar dvs. va trebui sa ii dati fratelui cat va impune legea. restul tine de bunavointa...

in cazul in care nu se prezinta, notarul nu va putea proceda la stabilirea succesorilor si partajarea bunurilor, iar in aceasta situatie modalitatea in care puteti proceda la stabilirea succesorilor si la partajul succesoral este prin intermediul instantei.

este o situatie neplacuta, dar conduce la solutionarea problemei dvs.
Adica sa dea in judecata pe frate?
Caz concret: T.decedat.Urmasi-sotia,I. si 3 copii-E.,N.,in tara,C.in S.U.A.Succesiunea nu se poate face deoarce C.,nu este de acord,decat dupa moartea mamei sale,I.care are 85 ani.Cum se poate proceda?Poate sotia,sau unul din cei 2 copii din tara sa deschida ei succesiune?Bineinteles,trecandu-l la mostenire si pe C.?
rusalim a scris:

Adica sa dea in judecata pe frate?
Caz concret: T.decedat.Urmasi-sotia,I. si 3 copii-E.,N.,in tara,C.in S.U.A.Succesiunea nu se poate face deoarce C.,nu este de acord,decat dupa moartea mamei sale,I.care are 85 ani.Cum se poate proceda?Poate sotia,sau unul din cei 2 copii din tara sa deschida ei succesiune?Bineinteles,trecandu-l la mostenire si pe C.?

In cazul in care fratele din SUA refuza sa dezbata succesiunea, restul mostenitorilor pot cere dezbaterea succesorala in instanta.
Procesul se va desfasura la instanta ultimului domiciliu al defunctului.
Mai mult decat atat, daca fratele din SUA nu a facut o declaratie de acceptare expresa a succesiunii, in termen de 6 luni de la deces, poate fi socotit mostenitor neacceptant si este strain de mostenire.
Adresati-va unui avocat.
Ce pot eu sa fac in momentul de fata? Sa ma adresez unui notar pentru dezbaterea mostenirii sau direct la instanta?
Decedatul,T.,pe 25.05.2008,implineste 3 ani.Cei din tara,au mers pe la notari,care le-au spus ca nu se poate deschide succesiune fara prezenta lui C.Acesta,de peste 30 de ani in S.U.A.,nici macar nu vrea sa vina in tara.Nu a facut nici o declaratie nicaieri.
Deci,unul dintre frati,sa zicem E.,trebuie sa mearga la un avocat,iar acesta sa ceara deschiderea succesiunii in instanta,nu?Puteti sa imi spuneti cam ce implica acest lucru?Va fi si cel din S.U.A.instiintat de asta?Banuiesc ca dureaza destul de mult .Material,se va plati avocatul si probabil taxa de mostenire care se face in functie de valoarea bunurilor.Este vorba de o parte de imobil primita prin donatie,o parte de imobil pe numele acestuia si al sotiei,plus terenul din jurul casei.
Mentionez ca sotia,I.deoarece este in varsta,ar vrea sa treaca partea ei,pe numele unei nepoate din partea fiicei sale,E.Din aceasta cauza vrea sa faca succesiunea de pe urma sotului.
rusalim, utilizator