Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dovada acceptarii succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dovada acceptarii succesiunii

in cazul in care o parte din mostenitori (frati) nu pot face dovada acceptarii sucesiunii tacite sau expres, in termenul legal de 6 luni, in cazul deschiderii succesiunii dupa 13 ani de la deces, mosteniritori sunt doar cei care pot face aceasta dovada?
incercati sa puneti intrebarea mai clar pentru a va putea raspunde
Deschiderea succesiunii poate sa puna sau nu in discutie acceptarea mosteniriiin termenul legal de optiune succesorala, de regula la un partaj succesoral in instanta mostenitorii nu sunt tinuti sa faca o asemenea dovada decit daca vreunul dintre ei ridica exceptia neacceptarii nici eprese si nici tacite a succesiunii, intrucit art. 728 cod civil arata ca nimeni nu poate fi fortat saramina in indiviziune, cu alte cuvinte nici nimeni nu poate fi fortata sa iasa din indiviziune, aceasta presupunind caracterul imprfescriptibil al dreptului la mostenire.
decesul a survenit in 1995, succesiunea s-a deschis la un notar din localitatea de domiciliu a decedatului, exista 3 frati posibili mostenitori din care numai unul singur poate face dovada acceptarii tacite a succesiunii, ceilalti nu au mai dat nici un semn de viata din acel an, si nici nu pot fi gasisti la adresele si localitatile lor de domiciliu din anul 1995. Cum decurge succesiunea in acest caz la notar.
top dan a scris:

Deschiderea succesiunii poate sa puna sau nu in discutie acceptarea mosteniriiin termenul legal de optiune succesorala, de regula la un partaj succesoral in instanta mostenitorii nu sunt tinuti sa faca o asemenea dovada decit daca vreunul dintre ei ridica exceptia neacceptarii nici eprese si nici tacite a succesiunii, intrucit art. 728 cod civil arata ca nimeni nu poate fi fortat saramina in indiviziune, cu alte cuvinte nici nimeni nu poate fi fortata sa iasa din indiviziune, aceasta presupunind caracterul imprfescriptibil al dreptului la mostenire.

Sublinierea din citat îmi aparţine.

Acceptarea succesiunii şi partajul sunt chestiuni distincte.

E adevărat, nimeni nu poate fi obligat să accepte o succesiune. Poate rămîne străin de ea. Dar, ce legătură are asta cu ieşirea din indiviziune? Cum să nu poată fi obligat cineva să iasă din starea de indiviziune cînd legea spune clar despre coindivizarul său (coindivizarii săi) că nu pot fi ţinuţi în indiviziune? Adică, eu nu pot fi ţinut în indiviziune, dar, pe de altă parte, conform celor citate mai sus, nu-l pot obliga pe coindivizar să iasă din indiviziune. ªi cu asta cercul s-a închis.
E o contradicţie flagrantă între cele două afirmaţii.

Acţiunea în împărţeală (partaj, ieşire din indiviziune) este împrescriptibilă.

Iar acceptarea succesiunii nu are nimic a face cu partajul (împărţeala). Cu atît mai mult cu cît, în cadrul procedurii succesorale, împărţeala nu este obligatorie.

vaiacondios, dacă fratele acceptant vrea să moştenească singur, o poate face. Nu trebuie decît să ceară să se constate că fraţii nu au acceptat succesiunea în termen. Dar, în caz de opoziţie din partea fraţilor (sau dacă aceştia nu se prezintă la notar) notarul nu poate dezbate succesiunea. El nu poate soluţiona un dosar devenit contencios prin opoziţia fraţilor la dezbaterea pe cale notarială sau prin neînţelegerile survenite între moştenitori.
Calea de urmat este instanţa.

Liviu S.Bordaş
opozitia fratilor nu exista deoarece ei nu exista ca persoane, nu stiu unde au disparut, nu m-au anuntat. si consider ca ar fi fost frumos sa o faca din moment ce sunt singura care locuieste in localitatea de domiciliu a defunctului.