avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian1801

Activitate Adrian1801

Răspuns la discuția Pensia alimentară
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vă mulţumesc pentru răspuns.
O seară bună!
Cât ar trebui să plătească pensie alimentară o persoana daca nu si-a declarat veniturile și instanta a stabilit 25% din venituri? Trebuie să plătească 25% din minimul pe economie, și dacă da, din acesti 1900 lei cum se calculează mai exact pentru că persoana in cauza nu plătește CASS, șomaj etc ce se mai oprește dacă ar fi angajată, spun astea pentru ca deși sustine ca nu are venituri isi permite sa plătească 500€ chirie plus utilități si alte cheltuieli, deci cumva se sustrage a declara veniturile.ce se aplică mai exact în astfel de cazuri care minim, net , brut?ce legi se aplică, cum pot face să fac instanta sa inteleaga ca se sustrage de la a declara venituri deși vad că instanta nu pune intrebari când vede contractul de inchriere de 500€ dar spune că nu are venituri, cum aplicăm legea să fie o oarecare dreptate pentru toti?!
Răspuns la discuția Plângere penală
Bună seara din nou, mulțumesc de răspuns cu toate că nu mi se pare corecta solutia dată sa plătesc, institutia este plătită din banii publici nu ar trebui sa mai ceară bani in plus tot de la mine ca nu de drag am apelat la instanta , tot p cel care s a sustras de la anumite obligatii legale ar fi trebuit sa îl pună sa plătească, dar asta e tara in care trăim.mulțumesc încă odată.
Bună seara, am făcut o plângere penală fostei soţii pentru neplata pensiei alimentare, plângerea a fost făcută la Parchetul din Ploiești, apoi a fost înaintată la secția de poliţie unde am fost chemat am dat declarații, au fost chemați martori să îmi susţină plângerea și a fost chemată și fosta soţie, după aceste proceduri fosta soţie a achitat suma datorată, am anunțat agentul de poliție care s-a ocupat de caz si m-am prezentat la sectia de poliţie să fac dovada plăţii, agentul de poliție m-a întrebat dacă mai îmi susțin plângerea făcută inițial am răspuns că nu deoarece am primit suma de bani, astăzi m-am prezentat la Parchetul din Ploiești să mi se înmâneze o copie a încheierii plângeri și in care este mentionat la una din concluzi că sunt amendat cu suma de 30 de lei pentru ca am retras plangerea. Pentru ce primesc această amendă, de ce au încadrat neplata pensiei alimentare la abandon de familie, cum se concluziona sau încheia plângerea penală dacă eu după ce mi-am primit banii nu imi retrageam plângerea, care ar mai fi fost obiectul dosarului odată ce am anunțat ca am primit banii?unde pot face o sesizare in privinta asta pentru că nu mi se pare normal sa plătesc banii aceștia.
Va mulțumesc!