avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1390 soluții astăzi
Forum Activitate BrigitteFrey

Activitate BrigitteFrey

Corect Dle av.Dan.sotul este doar nud proprietar.Avand in vedere cele relatate mai sus cat si raspunsurile date de catre dna av.Cornelia, eu impreuna cu sotul meu cunoscand toate aceste aspecte,cat si situatia de la fata locului,vom hotari ce este de facut. Multumesc amandurora!
Va multumesc pentru sfaturi.Am inteles intru totul parerea Dvs.De acum , urmeaza sa vedem ce e de facut in aceasta situatie...O zi linistita!
Va multumesc pentru raspuns. Sa presupunem ca eu accept acest drept de uz al socrilor asupra imobilului.
In acest caz sa inteleg ca sotul meu imi poate vinde (sau dona) o anumita cota din cea existenta fara consintamantul socrilor???
(Am uitat sa mentionez ca socrii isi rezerva exclusiv dreptul de uz asupra a ceea ce se afla pe teren,respectiv acest imobil si nu vor ceda acest drept in favoarea nimanui. )
Sper ca pe parcursul relatarii sa fiu cat mai directa si bine inteleasa.
Deci, sotul meu ( la data incheierii contractului fiind necasatorit) a incheiat cu parintii sai un contract de vanzare cumparare cu drept de uz viager asupra imobilului compus din C1+C2 (casa+anexa) in favoarea socrilor pana la decesul dansilor.
Acum,sotul este casatorit (cu mine).Socrii ne-au spus ca putem renova casa existenta si sa stam noi acolo.Mentionez ca ei (socrii) sunt deja proprietari asupra unui apartament si ca mai exista 1 copil ( care nu are pretentii asupra terenului pe care se afla acest imobil).
Intrebarea mea este: in ce conditii putem noi investi in acea casa?ce siguranta avem ca odata investit nu va veni nimeni sa ne scoata afara?Ei(socrii), din aceasta clauza de uz asupra casei pot oricand sa invoce pretentia lor de a locui impreuna in casa.
Proprietar de drept este sotul meu. Ce act poate face acesta in care sa se stipuleze si dreptul meu de sedere ( avand in vedere ca suma alocata pentru investitiile casei este si contributia mea salariala ) sau sa beneficiez si eu de pe urma investitiei.
Imi poate dona direct sotul o anumita cota parte fara implicarea socrilor ? Exclus testament!

Sper sa primesc cat de cat un sfat pentru a sti daca am vreo sansa. Multumesc!