avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate Lucia29

Activitate Lucia29

Răspuns la discuția Izolatie subsol bloc
Va multumesc pt raspuns,aveti dreptate,vom mai analiza cererea locatarului.
Răspuns la discuția Izolatie subsol bloc
Bloc de 10 etj si la subsol sunt pivnite(boxe).Fiecare ap.are o pivnita(boxa)pt.depozitare.Tot pe acolo trec si conductele de alimentare cu apa,canalizare...
La parterul blocului sunt 6 apartamente.Unul din acesti proprietari a facut cerere ca asociatia de proprietari sa-i izoleze pe toata suprafata apartalentului partea de subsol(ca sa nu-i mai fie asa rece la picioare!).Noi avem pivnite la subsolul blocului,deci dansul cere izolarea tavanului pivnitei unde este ap.dansului.Va rog sa-mi spuneti daca este corect ca din fondul de raparatii sa facem asemenea lucrare stiind ca daca faci la unul trebuie sa faci la toti.Ce solicita dansul se incadreaza in parti comune ale condominiului,la fel ca fatada,tevile,liftul,acoperisul ?Care articol din legea 196/2018 ne obliga sa facem lucrarea solicitata?Multumesc anticipat pt.raspuns
Buna ziua,am o mica cabana,20mp,cu curte pe masura,intr-un sat,am platit taxa de salubritate anii 2012-2016 pe un intreg an mai mult decat impozitul pe an.In 2016 am facut o sesizare la primarie,(jud.cluj),aratand aceste fapte si ca merg acolo de cel mult 3 ori pe an ca sa mai tund iarba si le-am propus sa le restitui si tomberonul primit prin intermediul vecinilor care e nou,nefolosit.Nu mi-au raspuns in scris,dar cand am mers sa achit impozitul pe 2017 am achitat 1 leu/luna,nu m-a deranjat,am considerat-o modica. Anul acesta,2018,surpriza,iar ar trebui sa achit aceasi suma fabuloasa ca in anii trecuti(2012-2016),am refuzat dar nu au vrut sa-mi incaseza doar impozitul.Va rog sa-mi spuneti daca sunt obligata prin lege(si care este) sa platesc un serviciu de care nu beneficiez,salubritatea, chiar daca acolo nu locuieste si nu produce nimeni gunoi,fapt cunoscut la primarie.Va multumesc anticipat.