avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Activitate syraxes

Activitate syraxes

Multumesc pentru raspuns.

Pentru a se scadea suma platita initial , se accepta ca dovada un extras de cont in care apare tranzactia prin care au fost cumparate actiunile ?
Am cumparat un numar de actiuni la o multinationala ( fiind angajat la filiala din Romania , am avut posibilitatea de a cumpara actiuni la firma-mama la un pret redus , cu restrictia ca nu pot vinde intr-un anumit numar de ani).

Intrebarea mea este : in momentul in care voi vinde acele actiuni cum anume se impoziteaza? Sa zicem ca initial am cumparat cu 400 euro si la vinzare primesc 1000 euro , se va calcula impozit pe venit 16% din 1000 euro (ceea ce ar fi o magarie) ? Sau 16% din diferenta 1000-400 ?

Sotia a fost accidentata pe trecerea de pietoni de o masina care se deplasa cu viteza mica (asta a indus-o in eroare : parea ca va opri) dar de fapt soferul nu era atent, se pare ca se uita sau vorbea la telefon.

Accidentarea consta in luxatie de genunchi. Nu a existat internare in spital, dar este in concediu medical pe o perioada de 5 saptamini (acum se fac 3 saptamini de la accident si mai are concediu inca 2 saptamini). In mod sigur va mai dura recuperarea. Exista si riscul sa fie nevoie de operatie daca genunchiul nu se reface bine de la sine.

Soferul zice ca va suporta cheltuielile , care deocamdata sint aproximativ 1500 lei (medicamente , orteze) + 2500 lei (diferente intre salariul sotiei si concediul medical care e de 75%). Mai urmeaza rmn-uri, sedinte de recuparare/terapie, (poate si operatie). Se poate estima un maxim de 6000 lei cheltuieli concrete pentru care sa avem chitante/facturi/acte.

In aceste conditii , in principiu cam care este ordinul de marime al daunelor care se pot obtine in plus fata de acei aproximativ 6000 lei pentru a compensa intrucitva socul, suferinta, stressul ? Nu stiu daca 'daune morale' este termenul corect pentru acest tip de daune.

De asemenea , poate ma sfatuiti ce avantaje/dezavantaje ar avea diferitele cai posibile. Din cite am inteles pina acum, se poate ajunge la o intelegere/impacare intre parti, sau se poate face plingere pt vatamare corporala (care poate duce la proces penal) , sau poate fi proces civil. Pe noi nu ne intereseaza ca soferul sa fie condamnat penal , dar vrem sa ne asiguram ca va plati daunele .