avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Activitate Veronica8

Activitate Veronica8

Am inteles. Multumesc frumos!

raluk0207 a scris:

Ar trebui sa ii intrebati pe cei de la Consulat.
In ipoteza in care este prea tarziu, ar mai trebui intocmita inca o procura prin care sa imputerniciti pe cineva din Romania sa doneze mamei cota ce va revine din masa succesorala dupa tata.

Inca ceva....
Procura de succesiune dupa tata (a carei dezbatere urmeaza in Romania) este deja in procesare la consulat. Deci ar fi prea tarziu sa renunt acum la succesiunea dupa tata. Ar fi problema daca as renunta doar la succesiunea dupa mama dupa decesul acesteia, considerand ca toata masa succesorala dupa tata va fi donata mamei in perioada urmatoare?

raluk0207 a scris:

1. Declaratia de renuntare se refera la masa succesorala dupa fiecare defunct. Mama este in viata. Deci declaratia dvs se va referi strict la succesiunea tatalui. Si da, trebuie sa o faceti acum.
2. Da, declaratie de renuntare la succesiunea legala.
Numai la Ambasada sau Consulat.

Buna Ziua.
Eu sunt in Germania. In Romania am 4 frati (deci suntem 5) si mama. Tata a murit in 2006. Urmeaza sa dezbatem succesiunea dupa tata si sa transferam tot ce a ramas dupa tata pe numele mamei. Intrebari:
1. Daca eu doresc sa renunt definitiv la mostenire, trebuie sa fac declaratia acum (inainte de dezbaterea succesiunii dupa tata) sau doar dupa decesul mamei?
2. Ce fel de declaratie? Declaratie de renuntare la succesiune legala sau alt tip?
Multumesc in avans!