avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate remusbarbu

Activitate remusbarbu

Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare
Sa înțeleg că instanța dispune partajul chiar dacă eu sunt propietar si ea uzufruct viager sau invers?
Ma gândisem sa fie ea propietar iar eu uzufruct doar sa fiu sigur că nu poate să vândă(partaj) decât după moartea mea.
Cu alte cuvinte ca masura de siguranta ce contract de vanzare cumparare trebuie facut ....dar sa nu se poate vinde(partaj) apartamentul nici prin hotărâre judecătorească decât după moartea unuia dintre noi.multumesc
Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare
Da...cumparam imobilul împreună.....ce ma preocupa.pe mine este daca pe viitor poate sa-mi puna in vedere sa o despagubesc sau instanta sa ma oblige sa vand apartamentul si sa impartim banii.....
În concluzie ce varianta de siguranță trebuie să iau....?

gi-jane2 a scris:

Poate vinde doar ce are, nuda proprietate, dvs veti sta acolo pe toata durata vietii.
Nu inteleg de ca cumparati impreuna, da bani pt jumatate din ap ?

Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare
Am înțeles....Dar dacă apartamentul este pe numele ei iar eu am uzuul fruct viager....poate sa vândă locuința?
Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare
Mă refer gen....daca ea poate să mă "oblige " prin instanta sa vand apartamentul.Multumesc
Buna seara!
As dori sa cumpar un apartament cu concubina mea....problema este ca imi este teama ca contractul sa fie si pe numele ei......
Ce variante as avea daca as lua in calcul si trecerea ei in contractul de vanzare cumparare,dar sa nu poata sa-l vanda niciodata in caz de judecata in istanta.(instanta sa nu doboare actul de vanzare cumparare).multumesc
Adică după ce plătesc prima rată la 90 de zile ?eu am de platit prima rată pe 30 noiembrie sa inteleg ca iei introduc creditul la birou după ce achit prima rata?
Eu am facut creditul pe 11.10.2018, iar întrebarea mea este in cat timp de la semnarea contractului banca înregistrează creditul la biroul de credit.
În cât timp banca brd înregistrează creditul in biroul de Credit?multimesc