avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate Alex9708

Activitate Alex9708

Buna ziua . Am primit amenda pentru trecere neregulamentare la distanta de zebra nu foarte departata ,semaforul era verde la pietoni am trecut printre niste masini care stationau la semaforul rosu , nu am obstructionat pe nici un participant la trafic am ajuns la un scuar intre sensurile de mers semaforul s-a schimbat in rosu iar eu am asteptat pana s-a refacut iar verde iar apoi am traversat . Ca urmare un agent rutier m-a oprit dupa ce am traversat . Tin sa mentionez ca nu am fost singura persoana care a traversat prin acel loc ,eu m-am oprit la semaforul rosu cand am ajuns la mijlocul trecerii .. fata de restul care au continuat sa treaca pe coloarea rosu a semaforului normal ca acestia nu au fost sanctionati . Domnul politist m-ia spus ca este mult mai grav trecerea neregulamentara fata de ce-a pe culoare rosie , Ca urmare am vrut sa platesc domnului politist amenda am vrut sa ii dau 150 de lei iar el mi-a spus ca nu are sa imi de-a rest pentru ca nu a facut nici o incasare in acea zi . M-am dus la un xerox am schimbat banii mi-a schimbat numai in bancnote de 1 leu respectiv 45 lei si 5 lei o bancnota i-am dat pe toti si am spus numaratii va rog . Domnul politist nu a numarat toti banii probabil s-a plictisit erau cu 5 lei in plus i-a luat a zis e bine si mi-a dat chitanta dupa mi-a inchis geamul de la masina si a plecat.