avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate DanielRM

Activitate DanielRM

Buna seara,
Multumesc pentru raspunsul prompt. Imi puteti explica contextul "obligatia de a face "? Ce ma nedumireste este pe cine dau in judecata, ce trec la Parat (bazat pe modelul de pe portal tribunal Bucuresti)?

Cu respect,
Daniel M.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Exact ce vi s-a spus de ANPDCA, Formulati o cerere in instanta pe obligatia de a face.
Cu ea va puteti adresa oricarei institutii a statului care este obligata sa va furnizeze datele.

Răspuns la discuția Parinti biologici
Buna ziua,

Sunt in aceiasi situatie si va pot scuti de cateva drumuri, telefoane si mesaje, relatand ce am incercat eu sa fac pentru a imi afla parintii biologici:
1. am fost la Evid. Populatiei unde mi-au spus ca e de compententa ANPDCA (Autoritatea Nationala pentru Protectia Drepturilor Copilului si Adoptie);
2. Acolo am fost intrebat daca am depus cerere la Tribunalul de care apartin (Bucuresti in cazul meu) pentru a cere accesul la orice informatii detinute de institutii ale statului in vederea aflarii parintilor firesti (biologici).
3. Am postat si eu in forumul asociat, astept raspuns despre cum trebuie redactata exact aceasta cerere.
Conteaza FT mult data nasterii, in cazul meu, fiind nascut in 1978, este mai greu de gasit (dupa spusele celor de la ANPDCA).
Sper sa te ajute si multa bafta !

Daca esti nascut(a) dupa 1990, poti incerca aici:
[ link extern ] >


Daniel M.
Buna ziua,
In urma unor certuri cu cateva rude, mi s-a spus ca as fi fost adoptat. Am incercat sa contactez Directia Evidenta Populatiei, apoi ANPDCA, unde mi s-a comunicat ca trebuie sa fac o cerere in vederea accesului la informatii aflate in posesia oricaror institutii ale statului, cerere pe care sa o depun la Tribunalul Bucuresti.
Doresc sa precizez ca nu mi s-au comunicat nici un fel de detalii in ceea ce priveste parintii biologici de catre ceilalti membrii ai familiei. Sunt in varsta de 39 ani, deci banuiesc ca nu am nevoie de acordul familiei pentru a confirma/infirma aceasta informatie, familia refuzand sa discute pe subiect sau sa imi dea orice informatie.
Certificatul de nastere este eliberat intr-o data ulterioara datei de nastere (aprox 4 ani dupa), motivatia familiei fiind ca a ars intr-un incediu.
Ma puteti va rog ajuta cu cateva indrumari in ce demersuri trebuie sa fac pentru a verifica daca exista un prim certificat de nastere si eventual un dosar de adoptie? Imi puteti de asemenea estima un cost aproximativ in ceea ce privesc: depunerea cererii si eventuale cheltuieli de judecata, Ma puteti reprezenta in acest caz si daca da, care ar fi un onorariu aproximativ cerut in astfel de cazuri, sau cel pentru consultata in ceea ce priveste redactarea cererii in concordanta cu dispozitiile art. 194 cd Pr. Civila?

Multumesc anticipat,
Daniel M.