avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Activitate Vlad M.

Activitate Vlad M.



anatiti a scris:

cine ti-a spus d-le sa intri cu berbecul. eu ti-am spus ca poti rezolva impreuna cu cond. asociatiei pe cale amiabila cu rudele proprietarei daca aceasta este bolnava psihic. eu ti-am explicat ca nimeni nu poate intra intr-o locuinta decat cu aprobarea proprietarului sau cu ordin de la procuratura. atunci poti vedea ce are instalatia cand vei intra in apartament si in apartament se intra cum ti-am spus. daca esti irascibil nu mai intra pe acest site si cere ajutor.

Vlad M. a scris:

Ca avocat ar fi trebuit sa stiti ca nu pot intra eu cu berbecul peste locatar in casa, mai mult cu cat v-am servit legea si articolul care pot ajuta in situatia asta.
Oare ati citit ce am spus? Am cerut suportul singurei entitati care ne poate ajuta in cazul asta ... asociatia de proprietari , care prin administrator si presedinte au o atitudine pasiva fata de toata situatia.
Iar daca nu vor sa indeplineasca atributiile pe care le au, pot fi fortati sa o faca .
Sigur sunteti pe subiect "domnule avocat" ?




Ma scuzati, este o reactie involuntara atunci cand am de a face cu o anumita categorie de persoane.
Sunteti singura persoana care doar a aberat pe aici.
Va multumesc pentru nimic.

Am citit retul de comentarii si solutii oferite si am tras concluzia ca practic in afara de propunerea spre schimbare a presedintelui nu prea pot face in cazul asta,
Cu persoana in cauza sper la un dram de noroc pentru a rezolva. Are momente cand este cooperanta, dar nu se stie niciodata cat dureaza pasa buna.
Am reusit sa obtinem o promisiune de permitere a accesului cu echipa, insa dupa cum am spus, trebuie sa pandim cateva zile momentul oportun.
Multumesc tuturor pentru sfaturile date (exceptand exceptia).



Multumesc pentru raspunsuri!
Voi incerca variantele propuse sperand sa am si implicarea completa a asociatiei intru remedierea rapida a situatiei.

Multumesc pentru lamuririle pertinente, asta cautam insa ar dori cateva lamuriri in aceasi nota, daca se poate.
In speta supusa discutiei,initial incercati solutionarea amiabila prin implicarea responsabilitatii proprietarei mama
In cazul in care tentativa amiabila nu se materializeaza,asociatia de proprietari are dreptul sa notifice oficial proprietarul/coproprietarii cu obligatia remedierii deficientelor existente la partea individuala de instalatii -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Mama vecinei fara discernamant, si in acelasi timp coproprietara, este intr-o stare precara de sanatate, imobilizata la pat. Sora dansei, cu care mai tinem legatura, desi satula de problemele pe care le tot cauzeaza nepoata ei, incearca pe cat posibil sa rezolve cat poate situatiile in care se baga sau le provoaca fiica surorii ei insa si ea intampina rezistenta ori o atitudine ostila din partea nepoatei de cele mai multe ori. Mama si matusa nu stau impreuna si nici prea aproape. Noi in paralel incercam internarea nevoluntara a fetei cu tulburari, implicand si politistul de proximitate. Fapt pentru care ramane varianta cu matusa care ar putea sa vina in numele mamei cu o cheie de rezerva insa doar intr-o situatie limita.
Este drept am vorbit foarte mult despre reticenta administratorului. Acum intelegand ca trebuie sa ma adresez presedintelui de bloc, voi apuca aceasta cale si sper sa obtin mai multa cooperare din partea lui in sensul demararii demersurilor de notificare/somare.
Ca intrebare ramasa de lamurit: in cazul in care si presedintele incearca taraganarea, ce se poate face pentru a-l determina a-si exercita atributiile cat mai rapid avand in vedere faptul ca orice episod de inundare evitat sau ne-evitat cantareste destul de greu?
Ca avocat ar fi trebuit sa stiti ca nu pot intra eu cu berbecul peste locatar in casa, mai mult cu cat v-am servit legea si articolul care pot ajuta in situatia asta.
Oare ati citit ce am spus? Am cerut suportul singurei entitati care ne poate ajuta in cazul asta ... asociatia de proprietari , care prin administrator si presedinte au o atitudine pasiva fata de toata situatia.
Iar daca nu vor sa indeplineasca atributiile pe care le au, pot fi fortati sa o faca .
Sigur sunteti pe subiect "domnule avocat" ?
Buna ziua.
As dori sa stiu cateva aspecte despre competentele si obligatiile Asociatiei de proprietari in rezolvarea unei spete pe care o voi prezenta mai jos:
Proprietari apartament: mama + fiica (coproprietari)
Mama imobilizata la pat, locueieste la alte rude care o ingrijesc.
Fiica, cu tublurari psihice inregistrare si consemnate in istoricul ei medical (repetate internari la Obregia) locuieste in apartamentul cu pricina. Rudele (inclusiv mama priprietara a 50% din apartament) foarte cooperante si dau dovada de vointa in a ajuta cu ce se poate in numele fiicei.
Recent intoarsa acasa dupa un pelerinaj prin Anglia incheiat cu o internare in Spitalul Obregia, a avariat instalatia de scurgere ori chiar cada de baie (dupa spusele ei care oricum se contrazic de la o discutie la alta) inunda atat apartamentul in care locuiesc, toti vecinii de pe aceasi coloana (fix sub apartamentul ei) cat si scara blocului de la etajul 4 pana la parter de fiecare data cand vreea sa faca baie. Noroc ca nu face mai des de o data la 2-3 zile.
De 3 saptamani a devenit un calvar si in urma nenumaratelor incercari de a ne intelege cu ea (in prezenta atat administratorului, vecinilor cat si a politiei in unele cazuri) s-a dovedit imposibila intelegerea de vorba buna cu ea, neputandu-se pune baza in ce spune, schimbandu-si atitudinea de la minut la minut iar raspunderea nu si-o asuma spunand ca nu are ce face si ca trebuie sa isi faca si ea baie si ca este vina blocului, acesta fiind vechi ('72) nu vina ei.
Administratorul ridicand din umeri (scuzandu-se ca nu te poti intelge cu nebunul) a refuzat orice implicare.
In contextul de fata am solicitat notificarea ei conform articolului 15 din legea 230/2007 pentru a putea intra in apartament cu o echipa de instalatori si a constata care este cauza care provoaca acele inundatii in momentul in care face baie. A permis accesul administratorului o singura data si a politistilor o data, dar acestia nefiind insotiti de instalatori nu au putut constata natura avariei observand doar un strat de apa de aproximativ 10 cm pe podeaua din baie fara a se putea pronunta asupra modului in care a ajuns acolo.
Revenind la ce ma intereseaza pe mine. Remedierea avariei.
Care sunt obligatiile si drepturile administratiei in situatia de fata?
In discutii cu rudele am reusit sa obtinem promisiunea incercarii de a ne ajuta. In cazul unei notificari oficiale din partea asociatiei de proprietari, speram sa obtinem concursul rudelor si sa vina un reprezentant al mamei cu cheile de rezerva si sa ne permita accesul in locuinta cu echipa de instalatori insotita de membri din consiliul de administrare.
Care sunt pasii de urmat in urma cererii depuse la administrator, care sunt termenii de primire al unui raspuns si cum (si cand) putem trage la raspundere asociatia pentru lipsa de implicare si refuzul indeplinirii atributiilor ce le revin in situatii de genul asta care duc la marirea daunelor produse de acel locatar atat apartamentelor de sub el cat si spatiilor comune prin lipsa de implicare?