avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1146 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei.1

Activitate Andrei.1

Si ce trebuia sa fac?
Sa informez eu politia ca exista o hotarare judecatoreasca prin care s-a aprobat cererea mea de reabilitare ?
In anul 1998, cand am fost condamnat, credeti ca am mers eu personal la politie si sa-i anunt ca trebuie sa fiu arestat? :))
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns.
Nu prea inteleg un aspect referitor la aceeasi lege despre care ati amintit:

Legea 290/2004, art.15, lit.d.

Art. 15
(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă
dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
a) faptele pe care le-au săvârşit nu mai sunt prevăzute de lege ca infracţiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecătorească sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsă privativă de libertate de cel mult 3 ani şi au trecut 20 de ani de la data rămânerii definitive a condamnării;
e) au decedat;
f) s-a dispus renunţarea la urmărire penală sau clasarea faţă de ele ori s-a pronunţat o hotărâre definitivă de achitare
sau de încetare a procesului penal;

Daca aceasta lege este in vigoare, nu ar fi trebuit sa se stearga automat toate mentiunile sau notarile provizorii din cazierul meu judiciar?
Ce ar trebui sa fac eu in aceasta situatie?

Multumesc.
Buna ziua,

Am avut o condamnare de 2 ani si 2 luni in anul 1998...eliberat conditionat in anul 1999...prin anul 2005 avocatul mi-a facut cererea de reabilitare care a fost acceptata de instanta...din cauza ca nu am mai avut probleme cu legea nu m-a mai interesat de cazierul judiciar.
Dar acum, am vrut sa scot cazierul online, de curiozitate, si surpriza:

Intrucat figurati cu mentiuni in cazierul judiciar, cererea dvs.nu poate fi procesata online....etc...

Desigur voi merge personal la politie sa-l scot, dar pana atunci va rog sa imi spuneti care ar putea fi cauza...se poate sa mai existe ceva pe cazier chiar daca am fost reabilitat de instanta?

Eu, dupa reabilitare, credeam ca acest cazier judiciar va trebui sa fie curat, fara mentiuni sau alte chestii notate....tot timpul va ramane patat chiar daca au trecut 20 ani?

Va multumesc.