avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate andreearionescu

Activitate andreearionescu

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Zilele acestea se desfasoara Targul de carte. Pentru cei care ati fost, se practica ceva discount-uri? Se merita drumul, sau tot depozitele de carte sunt mai ok dpdv al preturilor? Sigur, ma refer doar la cartile cu profil juridic.
Vad ca se comanda si direct de la edituri...
Multumesc frumos :offtopic:
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Multumesc frumos pt ajutor! am reusit sa vizualizez primul filmulez cu aplicabilitatea in timp, si apropo de invatat cod vechi-cod nou raspunsul il da insusi dl. Boroi care spune ca multa vreme se va merge in paralel cu ambele coduri. cu siguranta vor fi f interesante conferintele, asa ca va recomand.
Inca o daca multumesc !
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Se mai pot vizualiza conferintele privind NCC? Am incercat sa gasesc, dar ..fara rezultat.
Multumesc.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Disney a scris:

Am o serie de carti de drept scanate.
Poate va intereseaza.
Voi pune link-urile pe masura ce le incarc pe mediafire.

Asadar:
Drept civil, Boroi, Editia 2008: [ link extern ]



Salut,
nu merge decat acest link, nimic altceva, si am incercat....in toate felurile posibile.X-(.. cu cont, fara, modificat in bara, dupa cum sfatuia cineva.... nu merg #-o

Te rog, daca exista si o alta posibilitate, sau a fost o zi nefasta...
Multumesc :)
Răspuns la discuția admitere inm 2010
mika w a scris:

buna din nou...

vroiam sa va spun ca nu trebuie sa va faceti griji ca au trecut ceva ani de cand ati terminat facultatea si ca poate cu anumite institutii nu mai sunteti familiarizati...trebuie sa va marturisesc ca eu am ramas surprinsa cand am vazut ca la inm am colegi din alte domenii care nu au legatura cu dreptul...si va dau doar cateva exemple: doctori, ingineri, iar anul trecut a fost si un preot... va spun un "secret" pe care care l-am aflat in interior in aceste cateva saptamani de cand am inceput cursurile: nu e greu sa treci de examenul la inm...stiu ca probabil acum va ganditi ca spun acest lucru pentru ca eu l-am trecut..poate si din acest punct de vedere mi se pare mai usor...insa eu personal consider ca e mai mult un test de vointa si de rabdare...

sfatul meu este sa invatati logic astfel incat cunostintele voastre sa fie temeinice...nu tociti..poate acest lucru va va ajuta sa intrati, dar va fi greu mai departe ptr ca la dezbateri (in traducere, seminariile de la facultate) formatorii vor presupune ca voi stiti totul, si vor jongla cu institutiile. o discutie care incepe cu prescriptia extinctiva poate duce la contractul de depozit, la legea 10/ 2001 si altele...ganditi-va ca lucurile nu vor fi prea roz dupa ce treceti examenul...veti munci la fel de mult sau poate mai mult..nu va mai fi ca in facultate cand daca vroiai sa te duci la seminar te duceai daca nu recuperai sau pur si simplu iti permiteai sa faci absente...la inm nu este asa...si nu veti avea timp sa va odihniti dupa examen..

asa ca, cu ricul de a ma repeta, va mai spun o data: incercati sa va faceti un program strict in functie de programul de la serviciu; invatati cate putin, insa invatati in fiecare zi...nu va obositi pana la epuizare...trageti tare anul acesta si va garantez ca satisfactiile vor fi pe masura...atat din punct de vedere intelectual (la inm sunt niste formatori tare buni), cat si din punct de vedere material (daca nu in cei doi ani la inm, macar dupa).

eu va stau la dispozitie atat cat imi permite timpul..daca aveti intrebari nu ezitati sa mi le adresati..daca aveti curiozitati legate de inm, de modul in care decurg lucrurile la inm, cum am vazut eu examenul si cum am facut fata la toate probele lasati-mi un mesaj...

va urez spor la invatat...


As avea cateva intrebari la obiect, pt ca ai trecut de examen si-mi poti raspunde din experienta:
cat de importante sunt legile mentionate in bibliografie, raportate la coduri?
ai folosit codurile adnotate?
ai invatat numai din manuale sau ti-au fost de folos si cartile de sinteza?
cat de inportanta este motivatia, in cadrul interviului, fata de celelalte intrebari ?
se aude ceva apropo de noile coduri si exam de admitere INM 2010?

As putea continua multa vreme, pe masura ce le scriu imi rasar si altele in cap, insa nu vreau sa profit de disponibilitatea ta!:)

Te rog, daca consideri ca sunt si alte lucruri importante....

MULTUMESC!:vishenka:
Răspuns la discuția admitere inm 2010
andreea_8_11 a scris:

Luxie a scris:

Eu nu ştiu unde să dau. La INM sau barou ?! cred că o să încerc la amândouă :))
să văd mai întâi de ce şi cum mă apuc de învăţat.
Am şi eu mapa lui Neagu. E super de învăţat la penal având schiţele sale în faţă ;)


Imi poti spune te rog ce contine mapa lui Neagu? este altceva decat cartile lui de penal? de asemenea, m-ar interesa de unde se poate procura, pret...etc, multumesc!


Salut Andreea, daca vei citi paginile de inceput vei gasi tot ceea ce te intereseaza privitor la mapa lui Neagu, inclusiv de unde sa o comanzi.
Mihai S m-a ajutat cu editura, m-a costat prioripost 81RON si mi-a ajuns dupa cateva zile de la comanda.

Sper sa ai noroc si sa o mai detina in stoc!
Răspuns la discuția admitere inm 2010
mika w a scris:

buna ziua la toti....
am aflat de curand de acest forum- eu inca ramasesem la inm 2009- si citind toate mesajele postate pana acum, mi-am dat seama ca aveti nevoie de putin ajutor...
ar trebui sa incep prin a va spune ca eu sunt una din persoanele care au intrat anul acesta la inm...am terminat facultatea in vara si mi-am incercat norocul...in final totul a fost bine, iar acum sunt auditor de justitie...
consider ca interventia mea este oportuna intrucat eu am trecut prin ce treceti voi..si credeti-ma ca examenul de admitere este partea cea mai usoara...greul incepe dupa ce intri..dar nu va imaginati ceva imposibil de realizat..secretul este sa muncesti mult si sa stii sa-ti stabilesti prioritatile...acelasi lucru pot sa spun si despre examenul de admitere..nu e imposibil de trecut...insa trebuie sa munceti mult...asta nu inseamna ca trebuie sa te trezesti la cinci dimineata si sa stai pana la 12 noaptea cu capul in carti..nu..nici pe departe..vreau sa tineti minte un lucru: invatati logic..putin dar bine...trei-patru ore pe zi sunt suficiente in acest moment..trebuie sa va insusiti temeinic institutiile de drept..nu va mai cumparati o suta de carti..nici teorie si nici grile...cautati un autor care se pliaza pe stilul vostru..puneti accentul pe coduri..sunt foarte importante..mai ales la penal si la proceduri...
nu va mai ganditi ca trebuie sa il cititi pe streteanu la penal...da, domnul streteanu este formator la inm...dansul a facut parte din comisia de redactare a subiectelor la penal de anul acesta...insa tineti minte: subiectele nu contin pareri personale ale domnului streteanu...ele se axeaza pe cunostinte acceptate de toata lumea..nu au voie sa dea controverse..personal, am citi cartea domnului streteanu de drept penal general..si nu va recomand sa o cititi pentru examen..e o lucrarea foarte complexa...are si drept comparat, iar institutiile sunt tratate in profunzime, la un alt nivel...
cam atat pentru inceput...daca aveti intrebari va stau la dispozitie...
spor la invatat... :)


Multumim mult ca ne pui la dispozitie din experienta ta!=D>
Suntem atat de stresati pentru ca, pentru multi dintre noi s-au scurs ceva ani de la terminarea facultatii si acest lucru ne creeaza nu numai disconfort ci si un pic de panica, nu mai suntem atat de conectati si atat de " la curent" cu materia #-o
Si depinde f mult si de jobul avut....mediul....unde ai facut facultatea....
Parerea mea este ca ai fost o studenta f buna, de aceea ai reusit si ai putut face fata si ultimului an de studiu, cu licenta si cu examen INM=D> FELICITARI!!!!

Sper sa mai ai timp pentru noi, cat de putin... incurajarile sau sfaturile sunt binevenite si o parere " din interior" conteaza f mult!!!:vishenka:
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Seara buna tuturor :D
Mihai S multumesc de pont, am primit azi mapa lui Neagu =D>
Inca sunt la civil, asa ca ...o voi rasfoi mai tarziuB-)
Ma bucur ca se posteaza grile =D>, insa din feedback-urile primite realizez concurenta #-o:((
Adica sunt studenti care se pregatesc din anul II:O, nu e de rau, nici pe departe, insa noi, ceilalti....:-/
Spor la invatat!!!!!;)
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Multumesc Mihai=D>
Eram printre cei care cautau mapa....;) Ma uitam prin postarile celor de anul trecut si am constatat ca nimeni nu a postat grile din materia de civil an I!:">
Nu prea inteleg de ce, pt ca mie, sincer mi se pare o materie de baza si destul de grea#-o.
Voi din ce autori faceti grile pt civil an I ?
Multumesc :)
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Buna Anca,
Nu am gasit mapa lui Neagu. Nu mai exista nici la furnizoriX-(
O singura persoana, din ce am citit pe forum a primit-o, insa a comandat-o mai devreme cu 2 sapt decat mine#-o

Mi-am si exprimat rugamintea, daca ma poate ajuta cineva cu " mapa lui neagu":), dar, recunosc, pierzi mult timp cu scanatul....:help:

Les- not so good, din ce am citit pana acum doar Tabarca si Ciobanu rules.
SI eu am Les, chiar il voi lectura macar de curiozitate, insa sa ajung la proc.civ.:worthy:

:vishenka: