avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate Helioz

Activitate Helioz

Bună ziua,

Am un I.I. și aș dori să încep o nouă activitate, mai precis închirierea și vânzarea jocurilor de societate. Întrebarea este că care sunt acele CAEN-uri pe care trebuie să le înscriu pentru a fi eligibil pentru aceste activități?

Menționez că momentan sunt neplătitor de TVA. Pot să rămân neplătitor și cu aceste activități?

Mulțumesc de răspuns.
Răspuns la discuția Calcul TVA
Afirmați "24 din 100 reprezinta 24%" este doar atunci corectă, dacă 100 este 100%, dar la un preț cu tva 100 înseamnă 124%. Fiindcă TVA-ul este deja inclus în preț, iar 100% este prețul fără TVA.

Altfel puteți să calculați TVA-ul cu cota 19% sau alte cote prin calculatorul nostru (link extern):

[ link extern ]
Am conceput un calculator de îndemnizație șomaj, super ușor de folosit. Linkul găsiți mai jos (link extern):

[ link extern ]

Dedesubt aveți și logica de calcul conform legislațiilor în vigoare din 2018. Practic se folosește aceleași reguli, care au mai fost explicate de către alte răspunsuri, dar mai scurs și pe subiect, cu exemple de calcul.
Sau punctajul mediu anual se obține prin împărțirea punctajelor însumate cu stagiu COMPLET de cotizare obligatorie? Adică cu 35 de ani la bărbați? Deci formula devine:

PUNCTAJ MEDIU ANUAL = sum(PUNCTAJE LUNARE) / 420

420 fiind 12*35, care este constant. În acest fel, la omul "B" se calculează:

PUNCTAJ MEDIU ANUAL = 1*180 / 450 = 0.4

Care ar fi corect, că e mai mic decât omului "A"
Bună ziua,

Am și eu o nelămurire, mai mult matematică. Am citit cu atenție legislațiile de pe CNPP legat de stagiul de cotizare și calculul punctajului de pensie și din câte am înțeles în stagiul de cotizare intră DOAR acele perioade în care s-au datorat contribuții de asigurări sociale. Iar punctajul mediu anual este raportul între punctajul lunilor lucrate (care se calculează prin formula salariul brut primit / salariu brut mediu în luna respectivă) și stagiul de cotizare. Matematic (sper să se înțeleagă, nu e chiar excell):

STAGIU DE COTIZARE = count(LUNI LUCRATE)
PUNCTAJ LUNA X = SALARIU BRUT X / SALARIU MEDIU BRUT X
PUNCTAJ MEDIU ANUAL = sum(PUNCTAJE LUNARE) / STAGIU DE COTIZARE

Daca așa e, trecem mai departe la 2 exemple simple.

1. Omul A a lucrat 35 de ani (stagiu complet de cotizare) de la sfârșit până la capăt a primit ca salariu brut chiar jumătatea salariului mediu brut. La pensionare se calculează astfel:

STAGIU DE COTIZARE = 12*35 = 420 luni
PUNCTAJ LUNAR X = 0.5 (indiferent de lună, deoarece salariul brut primit era jumătate salariului mediu brut din acea lună)
PUNCTAJ MEDIU ANUAL = 0.5*420 / 420 = 0.5
Deci primește o pensie de 0.5 * 1100 Lei (valoarea punctului de pensie în 2018), adică 550 Lei / lună.

Cotizarea CAS este egal cu 25% din lunile lucrate, deci practic el a dat la stat 420 * 25% = 105 * 0.5 = 52.5 de salarii medii brute.

2. Omul B a lucra doar 15 ani (stagiu minim de cotizare), dar în fiecare lună a primit salariul mediu brut. La pensionare se calculează astfel:

STAGIU DE COTIZARE = 12*15 = 180
PUNCTAJ LUNAR X = 1 (indiferent de lună, deoarece salariul brut primit era egal cu salariului mediu brut din acea lună)
PUNCTAJ MEDIU ANUAL = 1*180 / 180 = 1
Deci primește o pensie de 1 * 1100 Lei (valoarea punctului de pensie în 2018), adică 1100 Lei / lună.

Cotizarea CAS este egal cu 25% din lunile lucrate, deci practic el a dat la stat 180 * 25% = 45 * 1 = 45 de salarii medii brute.

--------------------------------------------------------

Cum vine asta? Deci Omul "A" a plătit cu 7.5 salarii medii brute mai mult la CAS, s-a străduit să lucre cu 20 de ani mai mult, și primește jumătate de pensie față de omul "B"?

Defapt cu cât mai mult lucrăm pentru bani mai puțini față de salariu mediu brut, cu atât mai puțină pensie o să primim, deoarece punctajul acelui luni este mult sub 1, și trage jos media totală?

E adevărat, sau eu înțeleg greșit ceva? Corectați-mă!

Mulțumesc anterior pentru opinii!