avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate Clockworktech

Activitate Clockworktech

Buna, am un magazin cu produse IT, vreau sa imi montez un sistem de supraveghere si sa nu platesc mii de lei la o firma. Am citit pe softpedia si parerile sunt impartite legate de instalarea de sisteme de supraveghere video.

[ link extern ]

Din ce stiu eu trebuie sa am scris ca obiectivul este inregistrat video, trebuie sa fac o schema si sa declar ca imaginile nu vor fi distribuite public etc etc la politie.

O gramada de complicatii fara sens... am zis ca o fac dar unii zic ca doar o firma autorizata poate sa instaleze asemenea sisteme de securitate.

Pentru a cere bani la o instalare de sisteme de securitate trebuie o diploma IGPR, un prieten lucreaza in domeniu si are respectiva diploma pe numele sau. Daca il angajez pentru 1 zi pot sa licentiez firma cum ca ar avea IGPR si sa imi montez sistemul?

Daca da, cum? ce trebuie sa fac? Eu as merge la un curs IGPR daca ar exista in Baia Mare dar din cate stiu nu sunt. La politie am intrebat si am fost amanat, trimis de la o persoana la alta si mi s-a ridicat de umeri cand am pus intrebarile.
Răspuns la discuția Camere de supraveghere magazin
Magazinul este de componente IT. Am un prieten care are licenta IGPR (diploma pe numele sau) pentru montare de sisteme supraveghere si alarme si lucreaza in domeniu. Daca il anagajez pentru 1 zi pot sa imi licentiez firma sa monteze sisteme de supraveghere?

Precizez ca stiu legea si ca am fost coleg cu acel prieten dar in alt post.

De asemenea, sistemele de supraveghere sunt in parametrii legali in ceea ce priveste timpul de inregistrare, calitatea imaginilor, lipsa de audio etc.
Buna, am un magazin si mi-am montat camere de supraveghere cumparate de pe net. Ce trebuie sa fac sa fiu in legal? Am inteles ca trebuie sa merg la politie sa le dau un plan sau ceva chestii de genul. Deocamdata am pus doar un sticker dinala ca proprietatea este supravegheata video.