avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate GIMM

Activitate GIMM

Am găsit un articol asemanator era ceva mai lung dar am copiat numai o parte
Aşadar, se poate cere anularea certificatului de moştenitor în instanţă şi deschiderea unei noi succesiuni. În plus, celor care au transmis informaţii false li se pot cere daune şi prejudicii în funcţie de masa succesorală şi pentru tulburare de posesie

raluk0207 a scris:

Nu, puteti cere anularea certificatului de moștenitor și să obțineți achitarea cheltuielilor de judecată.
De decăzut, nu o sa fie decazuta.

Buna ziua o întrebare am , bunica mea a decedat ea a avut 2 copii o fata și un băiat băiatul fiind tatăl meu care și el a decedat înaintea ei cu vreo 3 ani noi copii tatălui meu nepoți ei stam in acea casa casa bunici de 20 ani , Mătușa mea sora tatălui meu sa dus la un notariat fără Știrea noastră și a dezbătut succesiunea declarând ca este unicul copil al bunici și ducând doi martori care la rândul lor a declarat ca o cunosc pe bunica mea de 30 ani și nu mai are alți copii doar pe acea fixa. Eu in aceste condiții pot cere in instanța decăderea ei din drepturi la aceasta succesiune sau măcar o despăgubire considerabila ? Mulțumesc mult