avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Activitate IOANABONDICI

Activitate IOANABONDICI

Răspuns la discuția Pentru flotant - riscuri
Intreb aici, pentru un caz similar. Daca persoana respectiva, care o consider de buna credinta, pe parcursul celor 12 luni, face ceva ilegal, gen i se deschid dosare penale, se pot face perchezitii la adresa care este in viza de flotant? e deranjant, daca nu se poate anula de catre proprietar, sa te trezesti cu politia, pentru cineva ,de care nu stii nimic, sau care nu a locuit niciodata acolo. Sau exista vreo cale de a anula aceasta viza de catre proprietar ?

Ares-3 a scris:

Procedura consta intr-o actiune in instanta prin care sa cereti atat evacuarea cat si anularea vizei de resedinta. Pe langa ca nu e simplu, poate dura mai mult decat are valabilitate viza care se da pe maxim 1 an.

Persoana pe care vreti s-o primiti in spatiu ar avea un singur drept: de a locui in locuinta dvs. atata timp cat are valabilitate viza de resedinta.
Riscurile la care va expuneti sunt acelea ca eventualele amenzi sau decizii de impunere sa fie comunicate la adresa dvs. - neplata lor va poate ingreuna obtinerea unor adeverinte de la ANAF.
In concluzie totul depinde de calitatea omului pe care vreti sa-l ajutati. Daca e ok nu aveti de ce sa va temeti.

Răspuns la discuția Scoaterea din spatiu
Pentr-o situatie similara intreb si eu aici. Eu am pe cineva in spatiu cu viza de flotant. E inca valabila viza, dar vreau anularea ei. Persoana e destul de controversata, are dosare penale. Nu vreau sa ma trezesc cu politia la usa. Mai ales ca acolo unde e flotantul locuiesc parintii mei. Mentionez ca persoana respectiva nu locuieste deloc acolo, a avut nevoie de flotant, pt inscrierea copilului la scoala. Nu vreau sa stau cu stres un an intreg.
Multumesc.