avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate amygos_sm

Activitate amygos_sm

Multumesc mult!
Bun.Si dacă îl acționez in instanță, trebuie să îmi angajez un avocat.Avocat care trebuie platit!Și eu cu ce mai rămân daca plătesc avocatul?!
Patronului i se fâlfâie de amenzile ITM-ului!!
La Tribunal e pe rol din decembrie procesul de insolventa-faliment a firmei respective!Ciudat e că se amână judecarea pe fond de două ori pe luna!
Firma are datorii de peste 60 mil.euro la peste 188 de firme!
Culmea e că sa ajuns în situația aceasta după ce în martie 2017 au inaugurat cea mai mare fabrica de canapele din nord-vestul țării!
Din cate am auzit,firma de insolventa i-am cerut angajatorului să reducă personalul cu 300 de oameni.Patronul pentru că nu vrea sa ii trimită în șomaj,ii șantajează cu neplata salariilor.Ca oamenii să își depună singuri demisia,iar ulterior drepturile lor salariale sa fie trecute la creanțe...
In Romania.
Lucrez la un patron italian cu circa 800 angajati,care din decembrie 2017 a intrat in insolventa.
Incepand cu 1 martie 2018 nu a mai platit salariile decat la o mica parte din salariati.Cei care l-au intrebat pe patron de bani,au fost ,,sfatuiti,, sa lichideze daca nu le convine!!
El nu vrea sa trimita oamenii in somaj pentru ca apoi nu mai poate angaja un an de zile.Dar nici nu-i plateste!
Avand in vedere ca nu avem nici un sindicat care sa ne apere drepturile,ce-i de facut?...