avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1727 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana RC

Activitate Mariana RC

Societatea Z presteaza pt X , majoritatea serviciilor ce tin de mentenanta, aprovizionare materiale si piese de schimb , etc. Toate acestea se fac pe baza de comanda ferma, societatea Z facturand catre X toate acestea. Societatea X s-a gandit ca poate face si aceasta intermediere de sponsorizare, urmand ca Z sa factureze aceasta suma, pentru a o putea recupera. Le-am adus la cunostinta ca nu pot face asa ceva, pentru ca nu au baza legala , plus ca pe factura emisa nu ar fi avut cum sa scrie ceva legat de sponsorizare sau vreo prestare de servicii pt ca ,real, aceasta nu exista.
Am cerut parerea in acest caz , gandindu-ma ca nu am suficiente cunostinte si poate imi scapa ceva.
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. O societate X doreste sa faca o sponsorizare catre Y, prin intermediul unei societati Z. Adica firma Z plateste direct catre Y sponsorizarea, urmand sa-si recupereze suma de la societatea X, in termen de 30 zile de la data platii. Poate face acest lucru? Daca da, ce documente ar trebui sa existe intre cele 3 parti?