avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate apophis2012

Activitate apophis2012

buna ziua! recent a fost eliberata uscatoria in proportie de 80%, era plina de tot felul de gunoaie. Dupa acest proces, am solicitat presedintelui o copie a cheii si am lasat 2 biciclete in uscatorie. Recent, un domn( chirias) care sta la parter si-a instalat rafturi in uscatorie si mi-a solicitat sa mut bicicletele, intrucat uscatoria este spatiu destinat celor care stau la parter.Am urmatoarele nelamuriri:
- conform caror prevederi legale uscatoria de la parter este spatiu comun destinat utilizarii tuturor proprietarilor?
- balconul de la fiecare etaj cu access din casa scarii este spatiu comun pentru toti proprietarii? de ex. daca la etajul 2 este balcon la care au access locatarii de la etajul 2, au drept de access si locatarii de la parter, la acel balcon?
multumesc!
Răspuns la discuția Access boxa comuna la bloc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
am obtinut cheia in cele din urma
Buna seara! Situatia este urmatoarea pentru blocul la care locuiesc in calitate de proprietar al unui apartament: blocul are 4 scari, la fiecare scara de bloc este o boxa cu usa la exterior. Am solicitat administratorului cheia si mi s-a spus ca nu o are. M-a trimis la fostul administrator de bloc, care are cheia si nu vrea sa o dea pe motiv ca acum x ani cineva i-a furat bicicleta si nu vrea sa mai dea cheia altcuiva. Am intrebat si la alti vecini de pe scara, nu mai are nimeni cheia sau nu vor sa o dea. Recent am descoperit ca un anumit domn care sta la scara vecina isi pune 8 anvelope de la cele doua masini, in boxa aferenta proprietarilor indreptati sa o foloseasca. Am discutat cu domnul in trecut pe o alta speta si va pot spune ca desi detine o functie importanta la o firma, este foarte arogant si nu se poate discuta omeneste cu dansul. In plus, este membru in comitetul executiv al blocului. Am discutat cu vecinii, insa ma indoiesc ca vor semna o solicitare catre administrator, din diverse motive pe care nu le pot intelege. Doresc o cheie si eliberarea acelei boxe (camere) de bunurile domnului care nu este indreptatit sa utilizeze boxa respectiva. Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru masuri civilizate si legale pentru atingerea celor doua obiective. Cu stima! un cetatean al acestei tari care mai spera la normalitate si bun simt