Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Access boxa comuna la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Access boxa comuna la bloc

Buna seara! Situatia este urmatoarea pentru blocul la care locuiesc in calitate de proprietar al unui apartament: blocul are 4 scari, la fiecare scara de bloc este o boxa cu usa la exterior. Am solicitat administratorului cheia si mi s-a spus ca nu o are. M-a trimis la fostul administrator de bloc, care are cheia si nu vrea sa o dea pe motiv ca acum x ani cineva i-a furat bicicleta si nu vrea sa mai dea cheia altcuiva. Am intrebat si la alti vecini de pe scara, nu mai are nimeni cheia sau nu vor sa o dea. Recent am descoperit ca un anumit domn care sta la scara vecina isi pune 8 anvelope de la cele doua masini, in boxa aferenta proprietarilor indreptati sa o foloseasca. Am discutat cu domnul in trecut pe o alta speta si va pot spune ca desi detine o functie importanta la o firma, este foarte arogant si nu se poate discuta omeneste cu dansul. In plus, este membru in comitetul executiv al blocului. Am discutat cu vecinii, insa ma indoiesc ca vor semna o solicitare catre administrator, din diverse motive pe care nu le pot intelege. Doresc o cheie si eliberarea acelei boxe (camere) de bunurile domnului care nu este indreptatit sa utilizeze boxa respectiva. Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru masuri civilizate si legale pentru atingerea celor doua obiective. Cu stima! un cetatean al acestei tari care mai spera la normalitate si bun simt
Pentru inceput faceti o cerere scrisa catre asociatie si cereti numar de inregistrare pe ea. Puteti sa faceti o plangere penala sau sa introduceti o actiune civila.

Art. 647
Regimul juridic general
(1) Fiecare coproprietar poate exercita folosinţa bunului comun, cu condiţia să respecte destinaţia acestuia şi să permită exercitarea folosinţei de către ceilalţi coproprietari.
(2) Când bunul comun are caracter accesoriu în raport cu un bun principal, fiecare coproprietar poate să dispună cu privire la cota sa parte din dreptul de proprietate asupra bunului comun numai odată cu exercitarea dreptului de dispoziţie asupra bunului principal.
(3) Cheltuielile pentru întreţinerea şi conservarea bunului comun se suportă în mod proporţional cu cota-parte din drept a fiecărui coproprietar. Când bunul comun are caracter accesoriu, în absenţa unei convenţii contrare, cota-parte din drept a fiecărui coproprietar se stabileşte în funcţie de întinderea bunului principal.

Art. 653
Exercitarea dreptului de folosinţă
Fiecare coproprietar poate folosi, în condiţiile acordului de asociere, atât spaţiul care constituie bunul principal, cât şi părţile comune, fără a aduce atingere drepturilor celorlalţi proprietari şi fără a schimba destinaţia clădirii. În lipsa acordului de asociere, dispoziţiile art. 647 rămân aplicabile.

Donule cetatean al Romaniei,
Dvs. aveti dreptate in proportie de 100%.
Va adresati as. prop. de care apartineti, explicati situatia si le dati un terme rezonabil de eliberare a boxei, prop. comuna a prop. de la scara dvs.
Daca domnul arogant cu cele 8 anvelope doreste, sa inchirieze acel spatiu, doar dvs. proprietarii acelei scari o puteti face in urmatoarea sedinta de casa scarii. Trebuie neaparat, sa discutati inainte aceasta speta cu vecinii dvs.,, fixati o valoare a chiriei si mergeti cu propunerea la com. ex. al as. de proprietari. Suma din chirie va intra in contul Fd. de reparatii de la scara respectiva.
Iata ce zice L 230/2007:
Articolul 39
Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.

Si din HG 1588/2007 - Norma de aplicare a L 230/2007: art, 24
(6) Veniturile obtinute de asociatia de proprietari din activităti economice sau din
alte activităti desfăsurate se constituie ca fond special si se vor utiliza în exclusivitate
pentru îmbunătătirea confortului si eficientei condominiului, pentru întretinerea si
repararea proprietătii comune, potrivit art. 45 alin. (3) din Legea nr. 230/2007. În
aceste venituri se cuprind si cele obtinute din închirierea unor spatii aflate în
proprietate comună indiviză, a spatiilor pentru instalarea de reclame si pentru
serviciul de televiziune prin cablu, firme luminoase, precum si alte venituri obtinute
din orice sursă, în conditiile legii. Aceste venituri se constituie ca surse proprii ale
asociaŃiei de proprietari, nu se plătesc proprietarilor, nu pot fi folosite la constituirea
sau la completarea fondului de rulment si nu pot fi folosite la plata facturilor emise
de furnizorii de servicii publice de utilităti. Acest fond va fi depus în contul asociatiei
de proprietari si nu va putea fi folosit decât cu acordul adunării generale a asociatiei
de proprietari, în conformitate cu bugetul de venituri si cheltuieli.

Va doresc mult succes si va asteptam cu rezultatele obtinute!
Stima, AG.
Adam Grecu, utilizator
Pentru eventuala solutionare incercati sa parcurgeti dispozitiile care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari pentru a va cunoaste drepturile obligatiile si in special limitele de competenta ale reprezentantilor echipei care manageriaza activitatea asociatiei de proprietari
Afirmati
Am solicitat administratorului cheia si mi s-a spus ca nu o are.

Din parcurgerea dispozitiilor mentionate veti afla ca reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie care a ajuns sa exercite responsabilitatea urmare votului majoritatii participantilor la adunarea generala
Presedintele de asociatie are autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatiile si fata d eterti inclusiv in instanta
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executat hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului exexutiv si ale presedintelui
Administratorul de imobil are obligatii legal prevazute in directia administrarii partii comune de imobil de locuit in comun
Sesizati oficial presedintele de asociatie sa dispuna masurile legal prevazute astfel incat toti proprietarii interesati sa poata avea acces neingradit la boxa respectiva
Daca la nivelul imobilului echipa manageriala nu solutioneaza problema,puteti sesiza oficial serviciul de sprinjinire si indrumare asociatii de proprietari
@MihailZC
in bloc problemele ,litigiile ,diferendele trebuiesc solutinate cu decenta,cu intelegere si cu multa toleranta
Precedentele demonstreaza ca solutionarea prin instanta pe langa stress timp alocat termenelor de judecata asigura inrautatirea pentru mult timp sau chiar definitiva a relatiilor intre parti
Nu intotdeauna problemele ivite intre locatarii din bloc se pot solutiona de actre instanta de judecata
am obtinut cheia in cele din urma
Buna seara,

Cam aceeasi problema o am si eu. Doresc sa am acces la boxa din bloc, insa nu ni se permite de catre presedintele asociatiei.
Am vb cu locatarii blocului, cu totii sunt de acord sa folosim la comun acea incapere, insa nu ni se da acceptul.
Din cate stiu si am citit, toti locatarii pot dispune de spatiul respectiv.
Va rog sa ma ajutati cu un rsp in acest sens.
Suntem obligati sa platim chirie pt a beneficia de spatiul respectiv, ca si locatari ai blocului ?

Multumesc anticipat ! :)