avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Activitate Emanuela1993

Activitate Emanuela1993

Buna ziua, mama mea este o persoana cu handicap 2 accentuat care primeste lunar ajutor de handicap de la DGASPC si are si pensie de invaliditate gradul 1 care consta in pensia de boala si indemnizatia de insotitor pe care o primeste lunar de la Casa de Pensii.. Pensia totala este 1562 RON si indemnizatia de insotitor care este inclusa in pensie este 880 RON. As dori sa stiu daca la handicap 2 accentuat isi poate transfera indemnizatia de insotitor la Primarie, ca sa primeasca doar pensia de boala propriu zisa de 682 RON de la Casa de Pensii si indemnizatia sa o primeasca prin Primarie.
Discuție Grad handicap
In luna martie anul acesta am primit certificat de incadrare in handicap gradul 2 accentuat, pentru schizofrenie paranoida de la DGASPC, dupa ce am fost internata de trei ori la spital in decurs de 2 luni si voi primi ajutor de handicap in curand. Este primul de acest gen pe care mi-l fac si este valabil pe 24 de luni. Problema este ca nu imi ajung banii si vreau sa ma angazej sa muncesc, iar in locul pentru care aplic este nevoie sa fii in toate facultatile mintale, altfel nu este legal. Din moment ce am certificatul de handicap nu pot sa muncesc in domeniul respectiv, considerandu-se ca nu sunt in toate capacitatile mintale? Dupa expirarea valditatii certificatului, daca nu il reinnoiesc voi putea muncii si daca da imi trebuie vreo hartie de la psihiatru cum ca sunt in toate capacitatile mintale,sunt considerata automat ca pot muncii fiind in toate capacitatile mintale sau sunt considerata cu deficiente psihice pe viata? Mentionez ca nu am pensie pe caz de boala pentru ca nu am vechime de munca si singurul meu venit ar fi ajutorul. Va rog lamuriti-ma, pentru a rezolva problema. Va multumesc anticipat!
Discuție Coproprietari
Bunica mea cat si mama mea si cu mine figuram toate trei ca si coproprietare in indiviziune a unei case la tara. Daca bunica mea a murit in urma cu trei luni si eu vreau sa vand casa se poate face doar facand masa succesorala si daca si mama este de acord? Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.