avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietari

Bunica mea cat si mama mea si cu mine figuram toate trei ca si coproprietare in indiviziune a unei case la tara. Daca bunica mea a murit in urma cu trei luni si eu vreau sa vand casa se poate face doar facand masa succesorala si daca si mama este de acord? Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 11:06, 14 Aprilie 2018
Da. Trebuie dezbătută succesiunea după bunica.
Dupa dezbaterea succesiunii puteti vinde, va trebuie certificat mostenitor,cadastru si CF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil NamisiRoxana NamisiRoxana Buna ! Vreau sa intreb daca un imobil (casă) poate fi vandut fără mine . Imbilul a apartinut bunicilor , ei sunt decedați , casa a rămas moștenire celor ... (vezi toată discuția)
Mostenire alexa1945 alexa1945 Buna ziua. Am mostenit, impreuna cu sora mea, casa mamei noastre, pe baza unui testament si avem certificat de mostenitor. La cadastru, insa,pe extrasul CF ... (vezi toată discuția)
Un sfat pentru un pamant alexutzu1234 alexutzu1234 Buna ziua am casa la tara plus 7 terenuri arabile am niste vecini care vor sa imi cumpere un teren da problema este ca terenul respectiv este pe numele bunici ... (vezi toată discuția)