avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un sfat pentru un pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un sfat pentru un pamant

Buna ziua am casa la tara plus 7 terenuri arabile am niste vecini care vor sa imi cumpere un teren da problema este ca terenul respectiv este pe numele bunici adica mama lu tatal meu care ea a decedat mai demult si tata nu a facut succesiunea si acuma a murit si tata.Ce varianta as avea sa pot sa vand terenul respectiv?Va astp.rasp.dvs Va multumesc
Cel mai recent răspuns: alexutzu1234 , utilizator 10:58, 24 Februarie 2013
Sa dezbateti succesiunile, sa faceti cadastru sa intabulati si apoi sa vindeti.
nu inteleg mai detaliat daca se poate va rog la intrebarea mea.
Pai nu putem dezbate aici succesiunile in forum. Va prezentati la un notar de pe raza judecatoriei unde tatal dvs a avut ultimul domiciliu si dezbateti succesiunile succesiv. Va trebuie certificatele de deces ale bunicii si tatalui , actele de proprietate , 2 martori care I su cuniscut pe defuncti, certificate fiscale pe bunuri, mostenitorii toti prezenti, acte de stare civila care sa dovedeasca rudenia mostenitorilor cu defunctii, adica acte de nastere, casatorie....
Dupa eliberarea certificatului de mostenitor faceti cadastru si intabulare si apoi contract de vanzare cumparare .
ok am inteles da nu vreau sa fac succesiune acuma vreau doar sa vand un teren si nu se merita sa fac succesiunea pentru un teren.Eu am inteles ca doar daca am succesiunea facuta doar atunci pot sa vad,ma gandeam ca am o alta varianta dea putea vinde fara succesiune
Ultima modificare: Miercuri, 20 Februarie 2013
alexutzu1234, utilizator
Din pacate nu se poate fara dezbaterea succesorala.

Alte discuții în legătură

Va rog alexutzu1234 alexutzu1234 Buna ziua am casa la tara plus 7 terenuri arabile am niste vecini care vor sa imi cumpere un teren da problema este ca terenul respectiv este pe numele bunici ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! am facut succesiunea partiala pentru un apartament ... cprn1992 cprn1992 Buna ziua ! Am facut succesiunea partiala pentru un apartament care a apartinut mamei. Mai am niste terenuri si o casa, in alt judet, tot pe numele mamei, pe ... (vezi toată discuția)
Vanzare pamant de catre coproprietar, cu proprietar decedat Crissy13 Crissy13 Buna ziua . Mama mea doreste sa vanda un pamant la care proprietar in acte e trecut tatal meu ,decedat cu ani in urma. Ca sa vanda pamantul ,trebuie neaparat ... (vezi toată discuția)