avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate Vlad23456

Activitate Vlad23456

Pe 5 decembrie s-a terminat tot am fost citat mi s-a confirmat renuntarea la u.p de catre judecator , chiar a facut umpic de misto sau o glumita cand a citit mi-a spus ca ce am avut eu a fost cu adevarat ghinion si ca trebuie ca politistul sa ma inteleaga. Acum intrebarea este cand imi vine ordonanta acasa ? Am nevoie de ea ca sa ma duc la ipj sa imi ridic permisul ?
Dar la cea mai importanta intrebare nu ati raspuns chiar vreau sa va aud opinia dumneavoastra am mai intrebat lumea eu am fost doar urmarit penal nu si cercetat penal nu?
Daa . Mai am o serie de intrebari pt ca sunt nedumerit : 1 Este normal ca fiecare caz dupa ordonanta se se duca la judecatorie pt confirmare?
2 Daca pe ordonanta nu scrie nimic de permis suspendat ir politistul mi a spus ca 3 luni o sa stau fara permis se respecta ordonanta nu?
3 Dupa confirmarea ordonantei care sunt pasii urmatori?
4 Nu inteleg toata lumea imi spune ca nu am fost cercetat penal ci doar urmarit . Este adevarat?
Mi-a venit ordonanta cu disupunere de renuntare ! Am scapat mai am doar pe 5.12 sa ma duc sa mi se confirme definitiv . Dupa 7 luni de zile mi s-a terminat un dosar banal !
Si ca am facut ceva din greseala inseamana cumva ca sunt infractor ? Ca la varsta de 20 de ani nu am avut niciodata un conflict nici macar o amenda in viata mea inseamna ca nu am respectat legea a fost o greseala ca m-am urcat intr-o masina care nu imi apartinea asta inseamana ca sunt un infractor si nu am respectat legea ? Se numeste culpa , din greseala si politistul a stiu ca eu am fost prins la mijloc de accea a decis ca sa imi dea renuntarea la u.p . Ca am facut o greseala ca asta inseamna ca nu sunt un exemplu de urmat ? Vreau sa va intreb pe dumneavoastra cum puteti caracteriza o persoana pe care nici macar nu o cunoasteti ? Si stiu la ce va referiti cand le spuneti scule pentru a bate populatia va referiti la intamplarea de la Bucuresti , crede-ti ca au aplicat violenta pentru ca vai doamne protestatarii au fost linistiti ? V-am spus nu mai caracterizati oamenii fara sa ii cunoasteti ;)
Inteleg gravitatea faptei dar te rog citeste bine ca nu am stiut nici macar nu era masina mea a fost pur si simplu ghinion si plus ma depaseste mentalitatea dumneavoastra caracterizand jandarmeria/politie ca scule pt a bate populatia . Plus ca fac "morala" celor care m-au sfatuit credeti-ma i-am multumit domnului razvan si tuturor care m-au ajutat cu un sfat doar ca aud in fiecare zi din ce in ce mai multe variante . Astept sa imi vina ordonanta acasa vad ce scrie pe ea si sper sa scrie fix ce a spus politistul apoi mi s-a spus ca trebuie sa ma duc la biroul de la rutiera sa predau dovada pentru ca am avut dreptul la prelungirea dovezii apoi voi sta 3 luni fara permis asa mi s-a spus de catre politistul care m-a cercetat . In plus pe langa acestea stiu ca va trebuii sa platesc niste taxe de judecata si cam atat ar fi procedura . In legatura ca sunt student la drept si altele mie unul chiar nu imi place dreptul penal sincer va spun si tin sa precizez ca am ajuns in anul 3 fara restante .
Din toate cazurile pe care le-am vazut nimeni nua primit munca in folosul comunitatii iar ce i s-a dat prima data acel lucru a fost . O sa astept ordonanta sa vina , din cate am auzit dureaza foarte mult pana vine
Eu din declaratia aceea respect toate cerintele sa stii nu sunt condamnat definitiv , urmarit sau in curs de urmarire . O sa respect si aceasta cerinta daca imi vine ordonanta cu renuntarea la u.p. Si oricum un dosar penal se face din orice daca faci accident cu victime sau pur si simplu o reclamatie , conteaza ce ti se da la final . Am vb cu cei de la resurse umane pot da linistit dar sa vad daca imi va da fix ce mi-a spus politistul , daca da o sa fie o poveste urata cu final fericit !
|"i) să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni;"