avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate Marian2901

Activitate Marian2901

Răspuns la discuția Drept de trecere
Am crezut ca pe acest site chiar se gasesc avocati competenti, in functie de sfaturile lor imi alegeam unul sa ma reprezinte dar m-am inselat.
Răspuns la discuția Drept de trecere
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat va rog.
Buna ziua,
acum doi ani am cumparat o propietate in Clinceni de la o doamna stabilita in SUA Am cumparat casa si 1211 mp teren. Initial doamna a avut 3500 mp teren din care a vandut in spatele casei cumparate de mine 600 mp varului sau cu drept de trecere nu servitude (drept de trecere) pe o latime de 4m si o lungime de 159 ml. Din ce I-a ramas a dezmembrat in trei 1211 mp am cumparat eu, 1340 mp in spatele terenului de 600 mp al varului si o fasie de 349 mp pe langa casa mea si pana la terenul din spate. Acesta apare in CF teren curti, constructii. Inter timp am achizitionat si aceasta fasie de 349 mp si terenul din spate de 1340 mp.
Vecina, sotia varului doamnei de la care am cumparat vrea acum sa-i dau voie sa treaca exact pe cei 4 m pe langa gard desi eu cand m-am mutat I-am dat cheie de la porti sa intre prin curte pe la mine ca nu exista poarta in coltul gardului pe unde vrea dansa sa treaca. daca as face poarta prin coltul gardului ar trebui sa dfrisez 5 pomi mari sa treaca ea pe acolo. cand aveam antecontractul de vanzare pentru acea fasie de drum ea s-a apucat sa defriseze niste poni de langa gard desi mai mentionez o data ca nu este propietara in acte pe acea fasie de drum, care nici nu este drum este tot un teren. Dupa acest incident am hotarat sa nu o mai las sa treaca pe la noi prin curte si sa treaca pe unde a trecut timp de 10 ani pe un drum de servitude privat aflat langa terenul meu. Intrebarea este cum ma poate oblige sa-i dau drept sa treaca pe 4 m cand intre casa si gard sunt doar 3 si un pic dar eu trec cu masina pe acolo. Tot ea vrea sa imi fac gard intre terenul mare pe care este construita casa si fasia de teren de langa ambele propietati fiind ale mele si sunt alaturate. In extrasul de Cf eu apar propietar si nu am nici o servitute sau sarcina grevata. In extrasul dansei de Cf apar doar cei 600 mp fara nimic altceva.