avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate noxnox

Activitate noxnox

Buna ziua

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, am tot cautat in codul munci samd dar nu am reusit sa ma lamuresc.
Concret, voi fi detasat in strainatate pe perioada de 1 an, de la firma romaneasca A la o firma straina B, urmeaza sa inchiriez un apartament acolo pe toata aceasta perioada. Mi s-a zis ca chiria ap. precum si intretinerea trebuie sa o platesc eu.
Codul muncii art. 46 p. 4 spune ca "Salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil."
Indemnizatia de detasare am inteles ca este minim 50% din salariul de baza.
De unde inteleg eu ca una din firmele A sau B (parca B) trebuie sa-mi plateasca de fapt chiria precum si cheltuielile de intretinere a ap., gaz, curent, apa, etc.
Intrebarile sunt:

1. Este adevarat ca plata chiriei si a cheltuielilor de intretinerie este in sarcina lor?
2. Pe langa drepturile din codul muncii, diurna, cheltuieli, beneficiez in plus si de salariu de la firma B? Sau trebuie sa ma descurc acolo cu jumatate din salariul de baza de aici (indemnizatia de detasare)?
3. Daca firma A se hotaraste ca de fapt este o "formare profesionala" de 1 an, drepturile si salariul sunt aceleasi?

Cu respect si multumiri,
Nox :)