avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel196611

Activitate Daniel196611

Buna ziua,

Va deranjez cu o problema mai complicata.
Am cumparat un apartament nou intr-un ansamblu imobiliar (vreo 20 de blocuri). La ultima sedinta de asociatie am aflat ca exista un proiect pentru reteaua de apa doar pentru primele 3 blocuri, iar restul iau apa de acolo nu foarte legal. Contractul de furnizare apa este pe numele dezvoltatorului si abia la ultima sedinta am aflat ca asociatia de proprietari platea in contul dezvoltatorului, iar acesta platea mai departe (nici partea asta nu stiu cat de legala este).
Marea problema este ca acum a aparut o factura cu o restanta de vreo 20000 de Euro (pe factura apare numele dezvoltatorului). El sustine ca nu e vina lui si asteapta sa-i platim noi datoria, altfel furnizorul ne taie apa. Vecinii s-au panicat si acum o mare parte sunt de acord sa dea banii sa acopere datoria. Mie mi se pare aberant si cu toate ca nu vine o suma foarte mare pe apartament, eu nu consider ca este datoria noastra sa o platim.
Imi puteti spune, va rog, in cazul in care asociatia ia decizia sa apara pe listele de intretinere plata acestei datorii, ce as putea face?

Va multumesc si imi cer scuze pentru muntele de text! Daca nu m-am exprimat destul de clar, va rog sa-mi spuneti si revin cu completari.