avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate DoLuc

Activitate DoLuc

Răspuns la discuția Condamnare definitiva
Va mutumesc mult pentru atentia acordata.

Categoric nu vreau sa ma ascund toata viata si vreau sa trec si peste asta.

Ultima intrebare, care ar fi aproximativ onorariul avocatului roman intr-un caz similar?
Răspuns la discuția Condamnare definitiva
Buna domnul Lascoschi,

exista posibilitatea de a incepe un proces nou in Romania in care as putea lupta si evita detentia sau avocatul roman m-ar ajuta doar ca sa execut pedeapsa pe teritoriul Romanesc?

Precizez ca nu exista un mandat de extradare in acest moment pe numele meu.

Buna, v-as multumi foarte mult daca imi puteti da un sfat sincer si direct.
Am aflat prin avocatul meu ca am primit 3 ani si 7 luni cu executare in Italia. Asta a fost decizia curtii de casatie si este definitiva.

In Italia exista un decret de lege in care pentru pedepsele mai mici sau pana in 4 ani, poti cere suspendarea executarii in penitenciar pentru a muncii in folosul comunitatii atat cat este perioada pedeapsei primita.

Avocatul meu a inaintat cererea dar nu exista nici o garantie ca cererea sa fie acceptata. Deci exista possibilitatea ca cererea sa fie refuzata deci pedeapsa executata in penitenciar.

Acum intrebarea mea este: avand in vedere ca eu si toata familia mea ne am intors in Romania acum 3 ani, daca voi fi nevoit sa execut pedeapsa in penitenciar, cum pot sa cer ca pedeapsa sa fie executata in Romania si nu in Italia?

Va multumesc,
O seara frumoasa!