avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate Marius Contantin

Activitate Marius Contantin

Răspuns la discuția Ececutare silita
Multumesc mult de tot! Raman vesnic recunoscator.

trandafir2 a scris:

Se poate face contestatie la executare daca sunteti in termenul stipulat la art.715 cod procedura civila, iar imobilul il puteti vinde dvs prin vanzare amiabila sau directa, dupa caz, conform dispozitiilor art.753 si urmatoarele din codul de procedura civila, cu acordul creditorului. Banuiesc ca, pentru teren, deja s-a notat interdictia de a vinde la cartea funciara. Durata aproximativa a procedurii nu poate fi estimata pentru ca este in functie de cum se mobilizeaza creditorul si executorul, desi in principiu codul reglementeaza si durata pas cu pas, insa in practica difera. Este chiar indicat sa va implicati in gasirea cumparatorului si sa nu se ajunga la vanzare silita si la licitatie.

Răspuns la discuția Ececutare silita
Si, cu riscul de a fi prea insistent, se poate face contestatie la executare? Multumesc!

trandafir2 a scris:

@ Marius Contantin, raspunsul pentru cele doua intrebari:
1) Nu are relevanta semnatura debitorului cedat.
2) Creditorul poate executa terenul si casa, chiar neintabulate. Creditorul nu a identificat casa pana acum din motive de birocratie si probabil ca executorul nu a intocmit procesul-verbal de situatie, pentru care este necesara deplasarea la fata locului, insa legea nu va ajuta pe dvs in acest sens.
În cazul în care imobilul supus urmăririi nu este înscris în cartea funciară, executorul judecătoresc va solicita biroului de cadastru și publicitate imobiliară, în numele debitorului, deschiderea cărții funciare, în baza unei documentații cadastrale întocmite de o persoană autorizată și a titlurilor de proprietate obținute, când este cazul, în condițiile art. 660. Cheltuielile necesare vor fi avansate de creditor și vor fi imputate debitorului cu titlu de cheltuieli de executare silită, în condițiile art. 670.

Răspuns la discuția Ececutare silita

Am inteles. Este cea mai "neagra" directie pentru mine. Ca timp, cam cat va dura toata aceasta procedura? Aproximativ, bineinteles. Acum, in prezent, avand in vedere ca este o hotarare judecatoreasca in vigoare, eu pot vinde in nume propriu? Bineinteles, cu acordul bancii si/sau al executorului. Multumesc mult de tot.
trandafir2 a scris:

@ Marius Contantin, raspunsul pentru cele doua intrebari:
1) Nu are relevanta semnatura debitorului cedat.
2) Creditorul poate executa terenul si casa, chiar neintabulate. Creditorul nu a identificat casa pana acum din motive de birocratie si probabil ca executorul nu a intocmit procesul-verbal de situatie, pentru care este necesara deplasarea la fata locului, insa legea nu va ajuta pe dvs in acest sens.
În cazul în care imobilul supus urmăririi nu este înscris în cartea funciară, executorul judecătoresc va solicita biroului de cadastru și publicitate imobiliară, în numele debitorului, deschiderea cărții funciare, în baza unei documentații cadastrale întocmite de o persoană autorizată și a titlurilor de proprietate obținute, când este cazul, în condițiile art. 660. Cheltuielile necesare vor fi avansate de creditor și vor fi imputate debitorului cu titlu de cheltuieli de executare silită, în condițiile art. 670.

Răspuns la discuția Ececutare silita
Am inteles. Am mai citit ca poate executorul sa intabuleze. Iar in somatie, in actele trimise, spune ca executa terenul arabil. Nu rezulta din acte ca executorul stie ca pe acel teren exista si casa. Aici e dilema mea mare si frumoasa... Multumesc mult!

prepeleac a scris:

Nu se poate executa un imobil neintabulat

Buna ziua! Am si eu nevoie de toata amabilitatea dvs pentru a obtine niste raspunsuri in urmatoarea situatie:
In 2007 am accesat un credit de nevoi personale cu ipoteca, pe o perioada de 30 de ani, ipoteca fiind un teren arabil in intravilan. Ulterior, banca de la care am accesat creditul a fost cumparata de alta banca. Pe acel teren am construit o casa, momentan ea se afla in stadiul de constructie la rosu, acoperita si cu ferestre, neintabulata. Am obtinut de la primarie procesul verbal de predare a constructiei, chiar daca ea este "la rosu". Ramanand, in urma cu doi ani, fara servici, am ajuns in imposibilitatea platii ratelor lunare, neavand posibilitatea, nici acum, de achitarea lor din urma. Si, prin urmare, am ajuns la situatia in care, executorul agreat de banca, a obtinut, prin hotarare judecatoreasca, incuviintarea executarii silite. Am primit, si eu si sotia, popriri pe venituri atat pe conturi, cat si la angajatori. In acelasi timp, am primit si somatia care spune ca, daca nu achitam suma in 15 zile, vor incepe demersurile executarii imobilului. "Problema" apare insa in momentul in care, in actele lor, apare doar terenul arabil, ca bun ce poate fi executat. Unde ma blochez eu:
1. Cu noua banca, cea care a cumparat-o pe cea veche de unde am accesat creditul, eu nu am semnat nimic. Are vreo relevanta?
2. Ce pot sau ce executa? Terenul sau si terenul si casa, avand in vedere ca in actele lor casa nu apare? Mentionez ca, in prezent, detin procesul verbal de predare a locuintei, de la primarie, dar locuinta nu este intabulata. Multumesc!