avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate Attila71

Activitate Attila71

Răspuns la discuția Dreptur salariale
Da am inteles doar cum am spus salariile nu au fost platite dupa deschiderea proceduri de insolventa ,mai ezact procedura sa deschis in luna decembrie 2017 dupa care am mai primit salariile din Decembrie (cea ce a ramas dupa deschiderea proceduri de insolventa in 5 dec.2017) si luna Ianuarie. Salariile din februarie si marie nu au mai fost platite ,si urmeaza luna Mai ,promisiuni au fost din partea patronatului doar ca nu sau adeverit ,cu aceste promiosiun ne au mai tinut .Acuma va cer ajutorul ca sa stiu unde si la cine sa ma adresez care ar fi procedura ?Deja avem probleme serioase cu rate la banca si facturi pe care nu le putem achita.Mentionez ca exista o comisie de insolventa care "cica" verifica firma doar ca nu stiu din ce cauza se poate intimpla ca si cu supraveguerea respectiva nu se dau salariile si firma in continuare lucreaza si livreaza marfa.Dupa cu am inteles plata salariilo are prioritate fata de alte cheluieli in cazul insolventei.
cu stima A.M.
Care este demersul recuperari drepturilor salariale ramase in urma cu 3 luni de la o firma ce se afla in insolventa.Salariile nu au fost platite dupa declaratia de insolventa.Firma functioneaza si totul se decurge sub supravegherea comisiei de insolventa .Multumesc pentru raspuns .
A.M.