avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate Inna31

Activitate Inna31

Răspuns la discuția imobil pus pe hotar (constructie)
atunci ar fi trebuit sa ii reclamam pt ca nu au respectat limita, dar am crezut ca sunt oameni.
Răspuns la discuția imobil pus pe hotar (constructie)
In momentul cand si -au facut constructia pe hotar nu ne-au intrebat. Acum cand noi dorim sa facem poarta care ar trebui sa se termine in gardul lor, pretind sa le lasam 60 cm de la gard, dar gardul este pus pe hotar si in continuarea lui este constructia care este spre curtea noastra cu spatele.
vecinul are imobilul pe hotarul despartitor,iar in dreptul constructiei este gardul (care exista inaintea constructiei si astfel a fost pus de hotar) care merge spre sdrada. intrebarea este daca acum doresc sa imi fac poarta si gard la strada ei pretind sa pastrez limita de 60 cm pana la strada, nu doar cat tine constructia, ceea ce este nedrept. Atunci eu sunt deposedat de o suprafata de teren de 60 cm X 10 m cit are peretele vecinului. Facind gard despartitor eu nu mai pot folosi acest teren in schimb vecinul il poate folosi ,chiar isi poate izola peretele imobilului depasind hotarul. Cum explicati acest lucru ?
vecinul are imobilul pe hotarul despartitor,iar in dreptul constructiei este gardul (care exista inaintea constructiei si astfel a fost pus de hotar) care merge spre sdrada. intrebarea este daca acum doresc sa imi fac poarta si gard la strada ei pretind sa pastrez limita de 60 cm pana la strada, nu doar cat tine constructia, ceea ce este nedrept. Atunci eu sunt deposedat de o suprafata de teren de 60 cm X 10 m cit are peretele vecinului. Facind gard despartitor eu nu mai pot folosi acest teren in schimb vecinul il poate folosi ,chiar isi poate izola peretele imobilului depasind hotarul. Cum explicati acest lucru ?