avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate CatalinaDaescu

Activitate CatalinaDaescu

Dar politia locala nu poate face nimic in timpul in care se cerceteaza la parchet o plangere penala? Mi se pare absurd refuzul lor de a face ceva. Care este atunci rostul politie locale?
Multumesc
Buna ziua,
Intrarea in curtea bunicilor se face pe un drum de access comun (ulita) cu un alt vecin. Acel vecin si-a distrus gardul (l-a folosit ca lemn de foc) si acum cainii lui umbla liberi atat pe proprietatea sa cat si pe drumul de acces.
Cainii sunt foarte agresivi, tatal meu fiind muscat de unul dintre acei caini cand incercam sa descuiem poarta si sa intram in curte. Am depus plangere la politia din localitate, dar acestia refuza sa faca ceva motivand ca vecinul sta tot timpul beat si nu se pot intelege cu el. De cand a fost tatal meu muscat, vecinul si-a mai luat 3 caini si acum de fiecare data cand vrem sa intram in curte, 5 caini sar pe noi sa ne muste.
Ce pot face in acest caz? As dori de asemenea sa stiu ce pot face si impotriva politistului local. Nu mi se pare normal un raspuns "don'shoara, nu ai cu cine sa te intelegi, ca el sta beat, nu putem sa ne intelegm cu el, ce sa facem?"
Daca noi am incerca sa rezolvam singuri problema, sunt ferm convinsa ca domnul politist ar putea face ceva.
Multumesc
Discuție Contract arenda
Buna ziua,
Tatal meu a semnat in 2016 un contract de arenda cu o societate comerciala pentru 4 ha de teren pe o perioada de 7 ani.
Printre clauze este aceea ca arendatorul sa plateasca impozitul pe teren iar arendasul sa deconteze suma pe baza chitantei.
De asemenea, o alta clauza se refera la nivelul arendei: "Plata se face pana la 45 de zile de la recoltarea produsului."
O alta clauza (cea mai importanta) este: "In caz de neexecutare culpabila a uneia dintre parti, contractul se considera reziliat de drept, DUPA INTERVENTIA INSTANTEI"
As dori sa stiu daca aceasta ultima clauza se incadreaza in normele legale sau este o clauza abuziva?
Arendasul nu a respectat clauzele legate de arenda (mai putin important) si de plata impozitului si nu putem discuta cu dumnealui deoarece nu raspunde la telefon iar adresa firmei este un teren viran.

Multumesc
Catalina