avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate John111

Activitate John111

Mersi mult! Sper ca nu a semnat nimic,fiind si cu probleme este foarte influentabil,acum el nu poate sa ii dea in judecata si nici nu stie,nu stiu daca as putea eu sa il reprezint cumva...
In casa stau chiriasi,iar noi lucram in alt oras tocmai de aceea era ideala vanzarea, casa fiind estimata undeva la 100.000€ puteam sa ne luam fiecare cate un apartament si stateam linistiti(amandoi locuind cu chirie separat),dar nu accepta sub nici o forma vanzarea fratele fiind si cu probleme psihice zice ca, casa parinteasca nu se vinde niciodata mai bine sa o pierdem,o sa fim blestemati toata viata, asa a fost sa fie bla bla... o sa incerc sa il ajut sa scape de kruk se pare ca e singura varianta cel putin pentru inceput....
Chiar nu mai stiu ce e de facut,cred ca primul pas o sa incercam sa ii dam in judecata pe kruk si dupa sa il dau in judecata pe frate,ca el nu vrea sa o vanda si deja a intrat casa in paragina de 2 ani nu sta nimeni.
Din cate am inteles daca imoblilul se vinde si si fratelui meu i se vireaza banii in cont automat cei de la kruk o sa ii i-a banii,el oricum a platit mult mai mult decat trebuia sa plateasca la ei si am inteles ca poate se ii dea in judecata sa scape sa nu mai fie problema cu poprirea banilor dupa vanzarea casei,cum ar trebui procedat ??
As face demersurile pentru instituirea tutelei dar nu stiu cum este pentru ca el are momente cand isi ia tratamentul este lucid si lucreaza.Tot eu alergand cu el prin spitale internari,bani cheltuiti etc pentru ca nu mai are cine din pacate.
Ideea e ca el nu vrea sa o vanda sub nici o forma ca e casa parinteasca si aiureli iar eu nu imi permit sa o pierdem ca are el datorii si poate o sa puna sechestru.
Chiar nu exista nici o solutie sa il despagubesc cumva in rate sau alta solutie ?
Multumesc!
Fratele refuza vanzarea casei dupa moartea parintilor avand si succesiunea facuta dupa ei. Precizez ca are si datorii un credit bancar care este predat acum catre o firma de recuperari,suma este de aprox 15000euro si provident inca 3000 euro avand si probleme psihice precum schizofrenie si bipolaritate nu prea stie ce face.
Initial ne intelesesem sa o treaca pe numele meu sa nu mai fie probleme eu neavand datorii ii luam o garsoniera si luam si eu jumatate dar nu ma pot intelege cu el de nici un fel,total exclus!
Lucreaza in IT si are probleme psihice severe si o sa il dea curand si afara de la locul de munca,deja de luna asta l-au trecut cu jumatate de norma.
Cum as putea sa procedez sa nu ramanem pe drumuri ???
Multumesc mult!