avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate Alex623

Activitate Alex623

Buna ziua, am nevoie de un sfat:
Am construit de curand o casa, termenul dat de constructor 210 zile trebuia finalizat in nov 2017, eu am reusit sa locuiesc in casa abia in aprilie 2018 dupa multe amanari ale constructorului. Toate lucrurile au mers bine intre noi, cand a cerut bani in avans acestia au fost dati cu promptitudine. Acum am de terminat ultima transa 2500e si un deviz pt lucrari in plus de 14000lei. La momentul actual nu sunt terminate complet lucrarile cu toate ca ele ar fi trebuit finalizate in urma cu 2 luni. Problema mea este urm: peretii casei nu sunt drepti se vede dupa plinta parchetului, din loc in loc in fiecare camera sunt tot felul de denivelari, in bai nu au fost facute pante pt scurgerea apei in rigole si balteste apa cu riscul de a patrunde in camere si multe alte probleme marunte dar deranjante pt o casa facuta de la zere. Sunt presat si jignit ca nu vreau sa dau banii ramasi aprox 6000e (dintr.un total de aprox 170000 eur). Dupa toate nemultumirile legate de probl enumerate mai sus, jignirile constructorului si amanarile de la o sapt la alta eu nu sunt deacord sa ii mai dau toti banii, cel putin nu acum cand nu sunt finalizate lucrarile. Toate retusurile si corecturile in casa o sa ma coste bani in plus.
Ce pot face pt o cale amiabila de a pastra banii pentru refacerea anumitor lucrari gresite?
In contractul initial casa costa la cheie 110 mii euro, termen 210 zile executie si 0.1%penalizari pe zi pt intarziere. Intarzierea e de aprox 4-5 luni din puntul meu de vedere dar pt lucrari asociate cerute de noi, pot sa scad perioada de in tarziere la 2 luni si aprox 6% penalizari, suma egala cu cat as fi eu dator acum.
Ce pot face? Eu nu mai doresc sa continui lucrari de reparatii cu acest om