avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdanandru

Activitate Bogdanandru

Buna ziua,
Azi mi a fost reținut permisul de conducere de către un ofițer de poliție. Tin sa precizez ca erau 2 organe de poliție intr un logan Neinscriptionat, care stăteau și se uitau la trafic. Eu am intrat intr un sens giratoriu și am ieșit pe la 3 a ieșire din sens iar pe sens opus era și o coadă de vreo 8 9 masini. Imediat la ieșirea din sensul giratoriu de afla și o trecere de pietoni fără semnale luminoase, iar din sens opus toate masinile stăteau inclusiv pe marcajul pietonal, dintre masini in mijlocul străzii a ieșit un pieton și s a oprit sa se asigure fix in momentul in care eu am ajuns la trecerea de pietoni. Aveam sub 30km la ora pentru ca de abia ieșisem din sensul giratoriu și chiar dacă puneam frâna tot opream pe sau dupa trecerea de pietoni. Organul de poliție a văzut chestia asta și m a oprit spunându mi ca nu am acordat prioritate pietonului și mi a reținut permisul pe 30zile + amenda. Deși i am explicat că era imposibil sa il vad printre masini și totodată că nu aveam cum sa pun frâna, el mi a reținut permisul.

Intrebarile mele:
Este corect cum a procedat?
Este exces de zel?
Nu era corect sa fluidifice traficul in loc sa stea la pândă la chestii din astea?
Oare e legal sa stea cu o astfel de masina in oras?
De ce au plecat din acel loc dupa ce mi au dat amenda?

Precizez ca aveam și o persoana in dreapta care poate afirme ca asa s a intamplat.

Sa fac contestație? Cum sa procedez?

Multumesc anticipat.