avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1477 soluții astăzi
Forum Activitate Mika77

Activitate Mika77

Buna ziua,

Am cumparat de curand un apartament intr-un complex rezidential nou. In ziua in care m-am mutat inginerul imi spune ca trebuie sa mai achit o suna in valoare de 780 lei pentru un dosarul de utilitati. Am sunat agentul si am solicitat explicatii insa nu am primit nici pana acum o detaliere.
Mentionez ca centrala termica nu este inca pusa in functiune si ca dezvoltatorul a decis sa faca Iscir-ul pt toate blocurile, iar lucrarile pentru iluminat inca nu sunt finalizate, majoritatea locatarilor avand contor pasant pentru moment.
In contactul de VC ei declara ca apartamentul este bransat la reteaua de gaze naturale si ca imobilele nu sunt gravate de sarcini si sau servituti (cu exceptia dreptului de uz si dreptului de servitute de trecere pentru instalare, intretinere si exploatare conducta de gaze naturale in faloarea Distrigaz precum si dreptul de uz si de servitute de trecere in favoarea Enel toate in baza unei conventii civile. Etc)
Acest cost nu ne-au fost adus la cunostinta pana in prezent si nu stiu daca au dreptul legal sa ne mai solicite bani dupa ce am semnat contractul si contravaloarea a fost virata in contul dezvoltatorului.
A mai trecut cineva prin aceasta situatie?
Sunt obligata sa platesc pentru a intra in posesia dosarului de utilitati?

Va multumesc,
M