avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate tazmanya2006

Activitate tazmanya2006

Buna ziua. Locuiesc intr-un bloc nou, construit de un dezvoltator, diferit de blocul de vis a vis. Specificatiile terenului si specificatiile blocului construit vis a vis, nu le permite sa isi construiasca ghena de gunoi. Proprietarii si chiriasii care locuiesc innbl de vis a vis, nu merg la ghena din capat strazii ca apoi sa revina la cealalta strada unde se afla statia de STB. Merg direct spre statia de STB, si in drumul lor, lasa gunoiul in tomberoanele bl nostru. Datorita volumului mare de gunoi, asoc noastra a incheiat un contract pt un nr mai mare, ca sa beneficieze de 2 pubele de 1.1 mc si de 4 ridicari (Luni, Miercuri, Vineri si Sambata) dar nu fac fata.
Ce putem face, unde sa depunem o sesizare / plangere pt a îi determina sa nu mai arunce gunoiul lanoi, pt a evita mizeria si toate conditiile aparitiei rozatoarelor.
Mai mentionez ca personal am discutat cu dezvoltatorul lor de la care stiu ca nu le permite terenul sa faca inca o ghena pt acestia, am discutat cu administratorul blocului pt a aduce o pubela dea lor acolo si sa vb la firma de salubrizare sa o goleasca de acolo dar oamenii nunsunt de acord (in schimb aduc gunoiul in continuare). Ce lege din Romania ma poate ajuta in privinta asta ?

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

Coaforul este o societate comerciala si trebuie sa aibe contract cu firma de salubritate care ii aduce si tomberon separat.

Buna ziua. Sunt presedinte de asociatie la un bloc nou, din Sat Dudu, Chiajna, Jud Ilfov. Blocul se invecineaza cu Auchan Militari. Dezvoltatorul care a construit blocul acesta si nu numai pe acesta, spune tuturor ca apa si canalizarea este de la apa nova. Numai ca pe langa blocuri sunt fose cu pompe care cica imping mizeria in canalizarea apa nova, la demisolul blocului sunt pompe tip hidrofor care urca apa cu presiune in apartamentele noastre etc...

Exista posibilitatea accesarii unor fonduri nerambursabile pe asociatia de proprietari, pentru crearea unei retele de apa si canalizare din punctul cel mai apropiat Apa Nova de livrare apa potabila si preluare apa menajera? Exista programe de dezvoltare rurala care sa implice apa si canalizare ?