avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel2233

Activitate Gabriel2233

E o situatie ciudata, eu ca victima trebuie sa demonstrez ca sunt perfect sanatos ca sa schimb incadrarea din accident cu victime la o simpla tamponare, ca sa imi obtin permisul inapoi si sa evit o eventuala condamnare pentru parasirea locului accidentului... Multumesc pentru raspuns, am sa ma adresez unui avocat.
Buna ziua, as dori daca s-ar putea sa mi se clarifice o intamplare. Am avut un accident, o persoana a intrat in spatele masinii mele, eu sunt nevinovat in acest accident dar eu am dus masina mea in service de unde am sunat la 112 si am chemat salvarea pentru ca aveam niste dureri de spate. La momentul accidentului am decis sa incheiam o intelegere amiabila si stiind ca avem timp 24 de ore iar persoana care a intrat in spatele masinii mele era foarte grabit am decis sa ne intalnim peste o ora ca sa completam actele. Dar la service am avut aceste dureri de spate si cum am spus am sunat la 112 si am chemat ambulanta si nu am specificat si politia fiindca stiam ca cei de la 112 vor suna si politia ceea ce s-a si intamplat. Doar ca odata ajuns la spital a venit si un agent de politie care mi-a luat mie permisul de conducere si mi-a dat o davada fara drept de circulatie fiindca am parasit si eu locul accidentului. Desigur la spital nu au gasit nimic dar am avut diagnostic de traumatism minor in urma unui accident rutier si a ramas accident cu vitima si mi-au ridicat permisul. Eu unul nu am auzit pana acum asa ceva, ca victimei sa i se ridice permisul fiindca a parasit locul accidentului, iar legea e destul de vaga cand vine vorba de victima. Desigur voi obtine permisul inapoi fiindca am acte medico-legale din a doua zi dupa eveniment care atesta ca nu am suferit niciun traumatism dar toata procedura de la politie si parchet va dura. Ceea ce doresc eu sa stiu ar fi - pe ce baza legala mi-au luat mie permisul si sunt acuzat de parasirea locului accidentului daca eu sunt victima si am si sunat la 112, chiar daca asa e nu am specificat politia ci doar salvarea, dar am mentionat ca era vorba de un accident si am si explicat cum s-a intamplat totul. As putea sa ma adresez unui avocat in acest caz? Sau s-a procedat corect? Multumesc anticipat!