avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate Bașar Andrei

Activitate Bașar Andrei


Up


Bașar Andrei a scris:

Vreo idee ?

Bașar Andrei a scris:

Am înțeles.
Dar acele zile muncite in folosul comunității nu se poate face cerere sa fie adăugate la zilele lucrate in penitenciar ?

In penitenciar la o luna lucrata câștigi 4 zile, iar dacă s-ar pute face acea cerere s-ar câștiga in cazul de fata 8 zile.


Exista vreun articol care sa cuprindă asta ?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.





Vreo idee ?

Bașar Andrei a scris:

Am înțeles.
Dar acele zile muncite in folosul comunității nu se poate face cerere sa fie adăugate la zilele lucrate in penitenciar ?

In penitenciar la o luna lucrata câștigi 4 zile, iar dacă s-ar pute face acea cerere s-ar câștiga in cazul de fata 8 zile.


Exista vreun articol care sa cuprindă asta ?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.



Am înțeles.
Dar acele zile muncite in folosul comunității nu se poate face cerere sa fie adăugate la zilele lucrate in penitenciar ?

In penitenciar la o luna lucrata câștigi 4 zile, iar dacă s-ar pute face acea cerere s-ar câștiga in cazul de fata 8 zile.


Exista vreun articol care sa cuprindă asta ?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Din pedeapsa se deduc zilele în care persoana a fost privata de libertate, adică în cazul în care a fost reținut sau s-a aflat în arest preventiv.

Deducere pedeapsa - ore lucrate

Buna ziua
Vin cu o întrebare către dv. Cu privire la deducerea zilelor lucrate in folosul comunității din pedeapsa curenta.

Dacă o persoana într-un dosar a fost condamnata cu suspendate plus munca in folosul comunității 60 zile, iar acea persoana a prestat acea munca, dar mai apoi a fost condamnat cu executare prin in alt dosar care era concurent cu primul.

In momentul când se executa pedeapsa totala acele zile pe care le-a prestat in folosul comunității ar trebui scăzute din noua pedeapsa? Exista ceva articol prin care se poate formula o cerere?

1. Condamnare suspendare 6 luni + 60 zile munca
2. Alt dosar pe rol fapte concurente unde este condamnat la 1 an plus spor 1/3 din pedeapsa 1, și se aplica executarea.
3 între timp munca in folosul comunității a fost prestata
4. De poate face o cerere sa fie dedusa din pedeapsa ?



Mulțumesc
Răspuns la discuția Duplex cumparat nou - zgomot
De asemenea am cumparat casa de la firma PJ cu TVA. Însă când am cerut Garanțiile și contractele ne-au spus ca au doar s termopane restu le-au făcut ei fu diferite persoane fără contracte. Deci nu exista garanție la manopera instalații,fațada,acoperiș, învelitoare tabla.

Este legal asa ceva ?

ynocentta a scris:

Exista foarte multi constructori care din consederente financiare inteleg sa edifice constructii cu aspect exterior placut dar cu deficeinte majore referitor la capitolul izolatie termica ,fonica
Sau nu a făcut constructorul ceva bine,

Mai ales constructiile edificate din prefabricate prezinta dezavantajele si disconfortul precizat de dv
Ma gândeam ca exista ceva reglementare cât este permis legal sa se audă de la un vecin la altul.

Exista normative speciale care prevad pragul fonic admisibil in spatiile cu destinatia de locuinta ,atat pe timp de zi cat si de noapte

Răspuns la discuția Duplex cumparat nou - zgomot

Puteți sa imi dați o indicație cum sa caut.
Nivel decibeli admis,
Nivel Zgomot vecini pereți comuni

Nu reusesc sa gasesc ceva scris undeva
ynocentta a scris:

Exista foarte multi constructori care din consederente financiare inteleg sa edifice constructii cu aspect exterior placut dar cu deficeinte majore referitor la capitolul izolatie termica ,fonica
Sau nu a făcut constructorul ceva bine,

Mai ales constructiile edificate din prefabricate prezinta dezavantajele si disconfortul precizat de dv
Ma gândeam ca exista ceva reglementare cât este permis legal sa se audă de la un vecin la altul.

Exista normative speciale care prevad pragul fonic admisibil in spatiile cu destinatia de locuinta ,atat pe timp de zi cat si de noapte

Răspuns la discuția Duplex cumparat nou - zgomot

Ma gândeam ca exista ceva reglementare cât este permis legal sa se audă de la un vecin la altul.
La bloc stăteam la etaj intermediar și nu de auzea, aici la etaj sunt grinzi de lemn căpriori spuma între ele și rigips si se aude și ce vorbește la telefon.

mitabiciclista a scris:

Normal că e o placă de beton comună pentru că așa se face.Exact ca la bloc:un sigur perete intre vecini,o singură placă.
Din acest motiv se construiește așa :
se economisește un perete la duplex iar la casele înșiruite mai mulți pereți,exact ca la bloc.
Acoperișul la fel este unul singur.
Trebuie să vă obișnuiți sau să va izolați fonic casa.

Duplex cumparat nou

Buna ziua,

Am achizițonat o parte duplex nou construită. Am făcut finisajele și mobila și ne-am mutat într-un final și noi și vecinii.

Aici apare marea problema și anume ca se aude foarte tare la vecini. Adică pot sa aud când suna telefonul, ce se aude la tv, urca și coboară scările. Ma trezește alarma de la telefonul vecinului dimineața.


Am vrut sa întreb dacă exista ceva lege care sa reglementeze nivelul de zgomot ce se poate transmite dintr-o parte in alta.
Sau nu a făcut constructorul ceva bine, a lucrat cu mai putine materiale, mai slabe, placa beton comuna, căpriori si grinzi comune la etaj.

Pot sa îl somez cumva sa refacă ceva ?
Răspuns la discuția Prescripția - legea 2022
Teoretic cred ca m-as încadra.
Au trecut 5 ani și o luna de la Fapta la finalizare apel.

Bașar Andrei a scris:

Definitiv. Apelul s-a finalizat in mai.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sunteți condamnat definitiv sau va aflați în apel?



Răspuns la discuția Prescripția - legea 2022
Definitiv. Apelul s-a finalizat in mai.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sunteți condamnat definitiv sau va aflați în apel?