avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1561 soluții astăzi
Forum Activitate ionutz244

Activitate ionutz244

Răspuns la discuția Copiere date calculator
Nu ma incadrez la siguranta nationala sau bunele moravuri. Probabil s-au gandit ca vreau sa plec cu datele cum ati spus dumneavoastra. Multumesc.
Răspuns la discuția Copiere date calculator
Da, calculatorul si softurile sunt ale firmei, dar daca nu e reglementat prin regulament sa nu ai ceva personal pe calculator, e legal sa le faca copie cand vor?
Răspuns la discuția Copiere date calculator
Din cate am mai citit treaba cu pozele de familie ( personale ) ar trebuii sa fie reglementata de fiecare companie in parte. Si la noi in companie nu este reglementata in nici un fel...
Are dreptul angajatorul sa copieze toate datele de pe computerul pe care lucrez fara sa fiu notificat in prealabil?
Am spus ca vreau sa demisionez din companie si dupa ce am plecat acasa mi-a fost luat calculatorul si s-a copiat ( clonat ) tot continutul. A doua zi dimineata ( eu incep lucrul la ora 6:00), nu mai aveam calculatorul in birou si cand a venit persoana de la IT mi-a spus ca mi-a fost luat pentru ca aveam un virus. Dar a aparut un program de clonare date instalat in sistem, Am pe calculatorul de servici si fisiere personale ( ex : poze familie ). Este legal sau nu?