Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Copiere date calculator
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Copiere date calculator

Are dreptul angajatorul sa copieze toate datele de pe computerul pe care lucrez fara sa fiu notificat in prealabil?
Am spus ca vreau sa demisionez din companie si dupa ce am plecat acasa mi-a fost luat calculatorul si s-a copiat ( clonat ) tot continutul. A doua zi dimineata ( eu incep lucrul la ora 6:00), nu mai aveam calculatorul in birou si cand a venit persoana de la IT mi-a spus ca mi-a fost luat pentru ca aveam un virus. Dar a aparut un program de clonare date instalat in sistem, Am pe calculatorul de servici si fisiere personale ( ex : poze familie ). Este legal sau nu?
ionutz244, utilizator
Nu cred ca este permis sa aveti poze de familie pe calculatorul firmei.
Din cate am mai citit treaba cu pozele de familie ( personale ) ar trebuii sa fie reglementata de fiecare companie in parte. Si la noi in companie nu este reglementata in nici un fel...
calculatorul e al firmei, softurile la fel..., e vorba de un mijloc de productie
Da, calculatorul si softurile sunt ale firmei, dar daca nu e reglementat prin regulament sa nu ai ceva personal pe calculator, e legal sa le faca copie cand vor?
ionutz244, utilizator
Sigur că da. Proprietarul poate să facă ce vrea cu bunul lui, dacă nu contravine siguranței naționale sau bunelor moravuri. Vă încadrați?
Dacă nu e reglementat, nu înseamnă că puteți să-l împiedicați pe proprietar să facă ce vrea. S-o fi gândit că vreți să plecați cu datele.
adriandimitriu, utilizator