avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1530 soluții astăzi
Forum Activitate dumi5

Activitate dumi5

Discuție donatie
buna ziua
sunt in divortat de curand, eu si fosta sotie (am fost casatoriti 14 ani) am primit de la tatal meu acum 4 ani prin donatie un apartament de 3 camere.dupa divort sotia a plecat si eu am ramas cu tata in apartament si voi avea singur grija de el.intrebarea e, fosta va mai avea vrun drept la apartament daca am divortat ? va copiez ce scrie in contract de donatie
---------------------
-Eu , donatorul D. Mihai,donez fiului si nurorii ,D.Cristi si D. Anca, soti, apartamentul,nr.34,propietatea mea, situat...,,compus din 3 camere...etc.
-Eu,donatorul D. Mihai, DECLAR CA IMI REZERV DREPTUL DE UZUFRUCT VIAGER ASUPRA APARTAMENTULUI, descris mai sus.
- Noi, donatoriiD. C. SI D. A. , soti ne angajam ca in schimbul donatiei apartamentului , facuta in favoarea noastra de catre donatorul D. M. , sa indeplinium urmatoarele obligatii morale
-asumarea obligatiei de a-l intretine pe donator,pe toata durata vietii acestuia,aceasta obligatie urmand a se stinge la data decesului sau
-asigurarea hranei,a imbracamintii si incaltamintii, precum si a menajului, pe durata vietii acestuia.Acesta include de asemenea, ingrijirile si cheltuielilenecesare in caz de boala pt. donator, precum si cheltuielile ocazionale de inmormantare.
.....
-Noi, donatorii D. C. si D. A. ,soti ,primim cu recunostinta donatia facuta noua de catre tatal si respectiv scorul D. M. , in conditiile prezentului contract, cu care ne declaram expres de acord,donatia constand din apartament, descris mai sus , SI SUNTEM DE ACORD CU REZERVAREA DREPTULUI DE UZUFRUCT VIAGER IN FAVOAREA DONATORULUI ASUPRA INTREGULUI APARTAMENT SI CU RESPECTAREA OBLIGATIILOR DE INTRETINERE ASUMATE.
- Eu ,donatorul D. M. , ma declar in mod expres de acord cu intabularea dreptului de propietate al donatorilor in cartea funciara a apartamentului ce formeaza obiectul prezentului inscris.
- Noi, donatorii ne declaram in mod expres de acord cu INTABULAREA DREPTULUI DE UZUFRUCT VIAGER IN FAVOAREA D. M. ,in cartea funciara a apartamentului
multumesc anticipat, o zi buna
multumesc fr. de raspuns dna avocat hortensia,nu ma poate obliga sa vand apartamentul, dar fosta sotie mai are cota parte din apartament daca decedeaza tatal meu? va scriu ce scrie in contract...
-Eu , donatorul D. Mihai,donez fiului si nurorii ,D.Cristi si D. Anca, soti, apartamentul,nr.34,propietatea mea, situat...,,compus din 3 camere...etc.
-Eu,donatorul D. Mihai, DECLAR CA IMI REZERV DREPTUL DE UZUFRUCT VIAGER ASUPRA APARTAMENTULUI, descris mai sus.
- Noi, donatoriiD. C. SI D. A. , soti ne angajam ca in schimbul donatiei apartamentului , facuta in favoarea noastra de catre donatorul D. M. , sa indeplinium urmatoarele obligatii morale
-asumarea obligatiei de a-l intretine pe donator,pe toata durata vietii acestuia,aceasta obligatie urmand a se stinge la data decesului sau
-asigurarea hranei,a imbracamintii si incaltamintii, precum si a menajului, pe durata vietii acestuia.Acesta include de asemenea, ingrijirile si cheltuielilenecesare in caz de boala pt. donator, precum si cheltuielile ocazionale de inmormantare.
.....
-Noi, donatorii D. C. si D. A. ,soti ,primim cu recunostinta donatia facuta noua de catre tatal si respectiv scorul D. M. , in conditiile prezentului contract, cu care ne declaram expres de acord,donatia constand din apartament, descris mai sus , SI SUNTEM DE ACORD CU REZERVAREA DREPTULUI DE UZUFRUCT VIAGER IN FAVOAREA DONATORULUI ASUPRA INTREGULUI APARTAMENT SI CU RESPECTAREA OBLIGATIILOR DE INTRETINERE ASUMATE.
- Eu ,donatorul D. M. , ma declar in mod expres de acord cu intabularea dreptului de propietate al donatorilor in cartea funciara a apartamentului ce formeaza obiectul prezentului inscris.
- Noi, donatorii ne declaram in mod expres de acord cu INTABULAREA DREPTULUI DE UZUFRUCT VIAGER IN FAVOAREA D. M. ,in cartea funciara a apartamentului.
multumesc anticipat, o zi buna.


Petre Enache a scris:

Dacă vânzarea este făcută cu obligație de întreținere, atunci tatal Dvs se poate întoarce împotriva fostei sale nore cu un proces prin care poate cere anularea vânzării către ea pentru nerespectarea obligației de întreținere. Dacă nu este făcută vânzarea cu obligație, atunci nu are relevantă ca doar Dvs va ajutați tatal. Bunul rămâne comun si dupa decesul tatălui il veți împarți cu sotia

multumesc de raspuns dl avocat Petre Enache, va copiez ce scrie in contract de donatie ,eu nu imi dau seama daca e facut cu vanzare de obligatie.
------------------
-Eu , donatorul D. Mihai,donez fiului si nurorii ,D.Cristi si D. Anca, soti, apartamentul,nr.34,propietatea mea, situat...,,compus din 3 camere...etc.
-Eu,donatorul D. Mihai, DECLAR CA IMI REZERV DREPTUL DE UZUFRUCT VIAGER ASUPRA APARTAMENTULUI, descris mai sus.
- Noi, donatoriiD. C. SI D. A. , soti ne angajam ca in schimbul donatiei apartamentului , facuta in favoarea noastra de catre donatorul D. M. , sa indeplinium urmatoarele obligatii morale
-asumarea obligatiei de a-l intretine pe donator,pe toata durata vietii acestuia,aceasta obligatie urmand a se stinge la data decesului sau
-asigurarea hranei,a imbracamintii si incaltamintii, precum si a menajului, pe durata vietii acestuia.Acesta include de asemenea, ingrijirile si cheltuielilenecesare in caz de boala pt. donator, precum si cheltuielile ocazionale de inmormantare.
.....
-Noi, donatorii D. C. si D. A. ,soti ,primim cu recunostinta donatia facuta noua de catre tatal si respectiv scorul D. M. , in conditiile prezentului contract, cu care ne declaram expres de acord,donatia constand din apartament, descris mai sus , SI SUNTEM DE ACORD CU REZERVAREA DREPTULUI DE UZUFRUCT VIAGER IN FAVOAREA DONATORULUI ASUPRA INTREGULUI APARTAMENT SI CU RESPECTAREA OBLIGATIILOR DE INTRETINERE ASUMATE.
- Eu ,donatorul D. M. , ma declar in mod expres de acord cu intabularea dreptului de propietate al donatorilor in cartea funciara a apartamentului ce formeaza obiectul prezentului inscris.
- Noi, donatorii ne declaram in mod expres de acord cu INTABULAREA DREPTULUI DE UZUFRUCT VIAGER IN FAVOAREA D. M. ,in cartea funciara a apartamentului
multumesc anticipat, o zi buna
la finalizarea divortului eu voi raman cu tatal meu in apartament si voi avea eu grija de el, fosta sotie sta cu chirie intr-o garsionera,nu va mai participa nici cu bani nici nu il va mai ajuta pe tata cu nimic ,intrebarea e, fosta va mai avea vrun drept la apartament dupa divort,?
buna ziua
daca am bagat si semnat actele de divort la notar, iar in termenul de 30 de zile ne impacam , putem anula divortul.multumesc anticipat, o zi buna

buna ziua, sunt in pragul unui divort pe care vrem sa il facem la notar pe cale amiabila dar ne lovim de o problema la care nu ne intelegem.ne-am casatorit in 2002 iar in 2014 am primit un apartament de la tatal meu prin act de donatie.in actul de donatie suntem trecuti atat eu cat si fosta sotie.tata traieste si are drept de uzufruct viager asupra apartamentului.fosta sotie vrea sa vindem apartamentul si sa impartim banii iar eu nu vreau. mentionez ca avem o fetita de 15 ani si s-a mutat cu maica-sa. intrebarea mea este, ma poate obliga sa vindem apartamentul ? multumesc anticipat, o zi buna